Uroczyste pożegnanie "Łupaszki". "Radosny pogrzeb"

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2016 18:57
- Pogrzeb jest zwykle smutna uroczystością, ale dla mnie jest odwrotnie. Bo doczekałem uznania, że ten człowiek jest bohaterem i symbolem niezłomnej walki do końca - mówi Jerzy Lichtarowicz, krewny Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki".
Audio
  • Wspomnienie Żołnierza Wyklętego majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Msza św. w łódzkiej archikatedrze, podczas uroczystości pogrzebowych Żołnierza Wyklętego majora Zygmunta Szendzielarza Łupaszki. Pożegnanie prochów oficera rozpoczął przejazd z trumną ulicą Piotrkowską
Msza św. w łódzkiej archikatedrze, podczas uroczystości pogrzebowych Żołnierza Wyklętego majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki". Pożegnanie prochów oficera rozpoczął przejazd z trumną ulicą PiotrkowskąFoto: PAP/Grzegorz Michałowski

"Łupaszka" to jeden z najwybitniejszych żołnierzy polskiego podziemia. W 1948 roku został aresztowany przez funkcjonariuszy UB i w 1951 roku skazany na śmierć, następnie zamordowany. Przez kilkadziesiąt lat komuniści ukrywali miejsce jego pochówku.

W 2013 roku szczątki "Łupaszki" zostały odnalezione w kwaterze "Na Łączce" na Powązkach. Pośmiertnie został on awansowany do stopnia podpułkownika. Zanim w niedzielę (24.04) odbędzie się w Warszawie uroczysty pogrzeb Zygmunta Szendzielarza, dziś w Łodzi, gdzie znajdują się szczątki oficera, zaplanowano uroczystości pogrzebowe.

<<<Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka". Serwis specjalny>>>

- Usiłowano zrobić z niego bandytę i kryminalistę. (…) Ja osobiście uznawałem go za bohatera. To był człowiek, który poświęcił życie walcząc o wolność - mówił Jerzy Lichtarowicz, krewny Szendzielarza.

''

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki - popołudnie
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Autor: Kamila Litman (Polskie Radio Łódź)
Data emisji: 22.04.2016
Godziny emisji: 17.14

ei/mc

Czytaj także

Czy Karol Łoniewski powróci z niepamięci?

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2016 18:35
W 1996 r. bohaterką reportażu "Ktokolwiek wie" była Grażyna Kotońska. Jej brat Karol Łoniewski został skazany na śmierć...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. "Dzisiaj przywracamy pamięć"

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2016 18:47
- Władza komunistyczna zrobiła niezwykle dużo, żeby Żołnierzy Wyklętych nie tylko izolować, aresztować, wyeliminować, także w sensie fizycznym , ale - co jeszcze gorsze - zrobiła bardzo dużo, żeby przypiąć im czarną legendę - powiedział historyk prof. Krzysztof Szwagrzyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na warszawskich Powązkach pożegnanie płk. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki"

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2016 15:00
Pogrzeb pułkownika Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" ma charakter państwowy. W ceremonii uczestniczą przedstawiciele władz państwowych na czele z prezydentem RP Andrzejem Dudą.
rozwiń zwiń