X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Uroczyste pożegnanie "Łupaszki". "Radosny pogrzeb"

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2016 18:57
- Pogrzeb jest zwykle smutna uroczystością, ale dla mnie jest odwrotnie. Bo doczekałem uznania, że ten człowiek jest bohaterem i symbolem niezłomnej walki do końca - mówi Jerzy Lichtarowicz, krewny Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki".
Audio
  • Wspomnienie Żołnierza Wyklętego majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Msza św. w łódzkiej archikatedrze, podczas uroczystości pogrzebowych Żołnierza Wyklętego majora Zygmunta Szendzielarza Łupaszki. Pożegnanie prochów oficera rozpoczął przejazd z trumną ulicą Piotrkowską
Msza św. w łódzkiej archikatedrze, podczas uroczystości pogrzebowych Żołnierza Wyklętego majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki". Pożegnanie prochów oficera rozpoczął przejazd z trumną ulicą PiotrkowskąFoto: PAP/Grzegorz Michałowski

"Łupaszka" to jeden z najwybitniejszych żołnierzy polskiego podziemia. W 1948 roku został aresztowany przez funkcjonariuszy UB i w 1951 roku skazany na śmierć, następnie zamordowany. Przez kilkadziesiąt lat komuniści ukrywali miejsce jego pochówku.

W 2013 roku szczątki "Łupaszki" zostały odnalezione w kwaterze "Na Łączce" na Powązkach. Pośmiertnie został on awansowany do stopnia podpułkownika. Zanim w niedzielę (24.04) odbędzie się w Warszawie uroczysty pogrzeb Zygmunta Szendzielarza, dziś w Łodzi, gdzie znajdują się szczątki oficera, zaplanowano uroczystości pogrzebowe.

<<<Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka". Serwis specjalny>>>

- Usiłowano zrobić z niego bandytę i kryminalistę. (…) Ja osobiście uznawałem go za bohatera. To był człowiek, który poświęcił życie walcząc o wolność - mówił Jerzy Lichtarowicz, krewny Szendzielarza.

''

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki - popołudnie
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Autor: Kamila Litman (Polskie Radio Łódź)
Data emisji: 22.04.2016
Godziny emisji: 17.14

ei/mc

Czytaj także

Czy Karol Łoniewski powróci z niepamięci?

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2016 18:35
W 1996 r. bohaterką reportażu "Ktokolwiek wie" była Grażyna Kotońska. Jej brat Karol Łoniewski został skazany na śmierć...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. "Dzisiaj przywracamy pamięć"

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2016 18:47
- Władza komunistyczna zrobiła niezwykle dużo, żeby Żołnierzy Wyklętych nie tylko izolować, aresztować, wyeliminować, także w sensie fizycznym , ale - co jeszcze gorsze - zrobiła bardzo dużo, żeby przypiąć im czarną legendę - powiedział historyk prof. Krzysztof Szwagrzyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na warszawskich Powązkach pożegnanie płk. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki"

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2016 15:00
Pogrzeb pułkownika Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" ma charakter państwowy. W ceremonii uczestniczą przedstawiciele władz państwowych na czele z prezydentem RP Andrzejem Dudą.
rozwiń zwiń