Pogrom kielecki. "Musimy pamiętać o ofiarach"

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2016 17:24
W 70. rocznicę pogromu kieleckiego oddano hołd ofiarom tej tragedii. Uroczystość odbyła się przed kamienicą przy ulicy Planty 7/9, gdzie zginęło najwięcej osób.
Audio
  • Pogrom kielecki. "Musimy pamiętać o ofiarach" (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Bezpośrednią przyczyną pogromu kieleckiego była plotka, jakoby Żydzi uwięzili w piwnicy przy ul. Planty 79 kilkuletniego chłopca
Bezpośrednią przyczyną pogromu kieleckiego była plotka, jakoby Żydzi uwięzili w piwnicy przy ul. Planty 7/9 kilkuletniego chłopcaFoto: Wikimedia Commons/Grzegorz Pietrzak/Licencja CC 2.5

4 lipca 1946 roku doszło do napadów na ludność żydowską Kielc - zamordowanych zostało 37 Żydów i trzech Polaków. Pogromu dopuścili się polscy mieszkańcy miasta, żołnierze Wojska Polskiego, Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz funkcjonariusze milicji. Bezpośrednią przyczyną tragedii była plotka o uwięzieniu przez Żydów w piwnicy domu 8-letniego Henryka Błaszczyka, w celu dokonania na nim mordu rytualnego. Wydarzenia sprzed 70 lat do dziś są badane przez historyków. Panuje wśród nich opinia, że była to prowokacja, trudno jednak ustalić z czyjej inspiracji.

Siedem dekad po tych tragicznych wydarzeniach prezydent Andrzej Duda podkreślał, że wojsko i milicja zamiast chronić obywateli, zaatakowały ich. Przedstawiciele władz miasta i jego mieszkańcy mówili z kolei o historycznym odium, jakie ciąży nad Kielcami, i podkreślali, że należy robić wszystko, aby pamięć o ofiarach tej tragedii nigdy nie wygasła.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji - usłyszeć w niej można również Łukasza Kamińskiego z IPN, który tłumaczy, dlaczego coraz trudniej będzie o wskazanie winnych kieleckiej tragedii.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki - popołudnie
Prowadzi: Robert Kantereit
Autor: Witold Banach
Data emisji: 4.07.2016
Godzina emisji: 16.13

IAR/mk

Czytaj także

Prezydent: w wolnej Polsce nie ma miejsca na rasizm, ksenofobię, antysemityzm

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2016 13:18
- W wolnej, suwerennej, niepodległej Polsce nie ma miejsca na jakiekolwiek uprzedzenia, na rasizm, na ksenofobię, na antysemityzm - powiedział prezydent Andrzej Duda w Kielcach podczas obchodów 70. rocznicy pogromu kieleckiego.
rozwiń zwiń