Dwa polskie medale na igrzyskach w Rio

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2016 18:02
- Po wielu dniach posuchy, wreszcie nadszedł piękny moment. Mamy złoty i brązowy medal na torze wioślarskim - mówi Michał Olszański.
Audio
  • Dwa polskie medale na igrzyskach w Rio (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Polskie wioślarki Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj ze złotymi medalami wywalczonymi w wyścigu dwójek podwójnych kobiet
Polskie wioślarki Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj ze złotymi medalami wywalczonymi w wyścigu dwójek podwójnych kobietFoto: PAP/Adam Warżawa

Dwa medale olimpijskie na wioślarskim torze w Rio de Janeiro wywalczyły w czwartek Polki - dwójka podwójna Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj zdobyła złoto, a czwórka podwójna - brąz.

- Wiedziałyśmy od startu, że to nasz wyścig. Wierzyłyśmy w siebie i wiedziałyśmy, że to zrobimy - mówiła Tomaszowi Gorazdowskiemu Natalia Madaj.

To największy sukces żeńskiego wioślarstwa. W historii igrzysk biało-czerwone tylko dwukrotnie stawały na podium - Małgorzata Dłużewska i Czesława Kościańska w dwójce bez sterniczki sięgnęły po srebro w Moskwie (1980), a cztery lata temu w Londynie Julia Michalska-Płotkowiak z Fularczyk-Kozłowską w dwójce podwójnej po brąz.

Michalską-Płotkowiak po ostatnich igrzyskach zastąpiła Madaj, która w stolicy Wielkiej Brytanii płynęła w czwórce podwójnej. Nowa osada szybko się zgrała i zmierzała po kolejne trofea mistrzostw globu i Europy. Do Rio de Janeiro podopieczne Marcina Witkowskiego jechały już w roli jednego z głównych faworytów, choć ten sezon nie był do końca dla nich udany. Z powodu kontuzji Fularczyk-Kozłowskiej osada nie wystąpiła m.in. w mistrzostwach kontynentu i zawodach Pucharu Świata.

Polki w Brazylii spisały się znakomicie, choć w finałowym wyścigu musiały stoczyć niezwykle dramatyczną walkę z broniącymi tytułu Brytyjkami. Wygrały zaledwie o 0,95 sekundy. Brąz wywalczyły Litwinki.

Nie zawiodły wioślarki czwórki podwójnej prowadzonej również przez Witkowskiego. Monika Ciaciuch , Agnieszka Kobus , Maria Springwald i Joanna Leszczyńska musiały uznać wyższość jedynie Niemek i Holenderek. Polki narzuciły niezwykle mocne tempo i przez długi czas prowadziły, ale więcej sił na finiszu zostawiły sobie bardziej doświadczone rywalki.

Relacje z igrzysk w Rio będziemy Państwu zdawać od poniedziałku do soboty w porannej i popołudniowej audycji "Zapraszamy do Trójki" o godzinie 8.15 i 17.40 oraz w niedziele o godzinie 9.05 i po 17.00 w "Trzeciej stronie medalu".

Igrzyska Olimpijskie - specjalny serwis Polskiego Radia >>>

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki - popołudnie
Autor: Tomasz Gorazdowski, Michał Gąsiorowski
Prowadzi: Michał Olszański
Data emisji: 11.08.2016
Godzina emisji: 17.43

PAP/mp

Czytaj także

Pierwszy triumf siatkarzy w Rio za nami

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2016 14:25
Polscy siatkarze wygrali z Egipcjanami 3:0 (25:18, 25:20, 25:17) w pierwszym meczu tych ekip w grupie B turnieju olimpijskiego w Rio de Janeiro. W kolejnym spotkaniu biało-czerwoni zmierzą się we wtorek z Irańczykami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Porażki szablistek i siatkarzy plażowych w Rio

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2016 18:10
Piotr Kantor i Bartosz Łosiak przegrali z Rosjanami Nikitą Ljaminem i Dmitrijem Barsukiem 0:2 (14:21, 17:21) w swoim drugim występie w turnieju olimpijskim siatkarzy plażowych w Rio de Janeiro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pogoda krzyżuje plany wioślarkom

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2016 18:12
Dziś liczyliśmy na przełamanie niemocy medalowej, przecież od soboty żaden z Polaków nie zdobył żadnego krążka.
rozwiń zwiń