Ważne pytania o przyszłość radia cyfrowego

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2016 17:35
- Korzystając z radia cyfrowego nie musimy pamiętać częstotliwości ulubionych stacji. Wystarczy, że znamy ich nazwę - mówi Tomasz Bochyński z Wydziału Systemów Multimedialnych Polskiego Radia.
Audio
  • Na czym polega nadawanie cyfrowe? (Zapraszamy do Trójki - ranek)
  • Radio cyfrowe w praktyce? (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
W jakości cyfrowej można słuchać wszystkich programów Polskiego Radia, w tym także Trójki
W jakości cyfrowej można słuchać wszystkich programów Polskiego Radia, w tym także Trójki Foto: M. Sas/ PR

Dlaczego odbiornik cyfrowy jest wygodniejszy? - Bo każde radio cyfrowe, jak tylko pierwszy raz się uruchomi, wyświetli nam nazwy dostępnych programów. Właśnie po nazwie, a nie po częstotliwości - tłumaczy Tomasz Bochyński.

- Odbiorniki przystosowane do odbioru cyfrowego są dostępne za ok. 100-120 zł - mówi Marek Walczyk z Biura Technologii i Cyfryzacji Polskiego Radia.

Jednak, jak podkreśla prezes Zarządu Polskiego Radia Barbara Stanisławczyk, w Unii Europejskiej nie podjęto jeszcze decyzji, co do kierunku rozwoju radiowego nadawania cyfrowego. Między innymi temu tematowi poświęcone będzie Europejskie Forum Radiowe, które 6 października odbędzie się w Krakowie. Celem konferencji jest rozpoczęcie poważnej dyskusji na temat kierunku, w jakim powinna podążać cyfryzacja radia w Europie. ***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki - ranek , Zapraszamy do Trójki - popołudnie
Prowadzi: Marcin Łukawski, Robert Kantereit
Autor materiału reporterskiego: Ewa Dudzińska
Data emisji: 5.10.2016
Godziny emisji: 7.43 i 17:26

ei/bk

Czytaj także

Współpraca mediów publicznych grupy V4. Barbara Stanisławczyk: mamy wspólne korzenie

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2016 19:10
- Projekt programu jest jednym z tych, o którym rozmawiamy. Myślimy też o tym, by stworzyć festiwal, by promować zespoły muzyczne. Jako Grupa Wyszehradzka mamy wspólne korzenie kulturowe, które przynależą też do całej Europy. Zależy nam, aby nie zaniknęły - mówiła w "Sygnałach dnia" prezes Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Barbara Stanisławczyk-Żyła o cyfryzacji radia: szansa rozwoju

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2016 18:00
– Nie jestem zwolenniczką całkowitego wycofania się z cyfryzacji, bo daje ona szanse zbudowania wielu kanałów na jednej częstotliwości. Mamy problem z częstotliwościami, a cyfryzacja to możliwości nieograniczonego przekazu i tworzenia kolejnych anten – powiedziała Barbara Stanisławczyk-Żyła.
rozwiń zwiń