Dostęp do dokumentów możliwy przez telefon

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2016 17:01
Ministerstwo Cyfryzacji zaprezentowało projekt mDokument, który przewiduje używanie dowodu osobistego, czy prawa jazdy przez telefon komórkowy.
Audio
  • Dostęp do dokumentów możliwy przez telefon (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Adrianna Calvo/pexels/CC

Najwcześniej, bo na przełomie maja i czerwca 2017 roku będziemy mogli wykorzystać telefon na przykład w urzędzie miasta. Oprócz dowodu osobistego i prawa jazdy za pomocą naszego telefonu będziemy posługiwać się również dowodem rejestracyjnym, czy ubezpieczeniem OC.

Według pomysłodawców to przełom w kontakcie z państwową administracją, ale również w przyszłości z bankami lub innymi podmiotami. By załatwić daną sprawę w urzędzie, banku, lub w szpitalu będzie potrzebna jedynie znajomość swojego numeru telefonu, bądź PESEL.

Jak dokładnie będzie działał system? O tym mówimy w dołączonym do artykułu materiale dźwiękowym.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki - popołudnie
Prowadzi: Robert Kantereit
Materiał przygotował: Tomasz Jeleński
Data emisji: 22.11.2016
Godzina emisji: 16.23

IAR/fbi/mp

Czytaj także

Cały świat w kieszeni, czyli 20 lat komórek w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2016 17:10
- Dziś spotykamy osoby uzależnione od rozmów albo ciągłego napływu informacji. Inni odczuwają tzw. fantomowe wibracje, kiedy to wydaje im się, że w kieszeni wibruje telefon - mówi o skutkach powszechności telefonów komórkowych Łukasz Walewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czego GUS nie policzy u Polaków?

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2016 17:03
Główny Urząd Statystyczny bada codziennie życie obywateli. Policzalne są ich zarobki, liczba komputerów w gospodarstwie domowym, to ile samochodów jeździ po naszych drogach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy chłoną nowe technologie. Dlaczego?

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2016 10:30
- W Polsce można za 7 euro miesięcznie mieć nielimitowane rozmowy i smsy, a za 15 euro miesięcznie nielimitowany dostęp do transmisji danych. Takie oferty no limit na transmisje danych są dostępne tylko w czterech krajach w Europie - mówi ekonomista Mateusz Walewski.
rozwiń zwiń