Pierwsza licytacja za nami. Zebraliśmy ponad 200 tys. zł

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2016 19:05
Najwyższą cenę osiągnął podarowany przez Lubomira Tomaszewskiego obraz zatytułowany "Przyjaciółka". Całkowity dochód z tegorocznej akcji Święta Bez Granic zostanie przekazany na rozwój ogólnopolskiego programu Stypendia św. Mikołaja prowadzonego przez Fundację Świętego Mikołaja.
Audio
  • Lubomir Tomaszewski opowiada o swoim obrazie (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
  • Joanna Paciorek mówi o celach działalności Fundacji Świętego Mikołaja (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
  • Zbigniew Wodecki o muzykowaniu i o trąbce, którą podarował na licytację (Zapraszamy do trójki - popołudnie)
  • Maja Włoszczowska opowiada historię swojego stroju olimpijskiego (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
  • Marek Kamiński opisuje podarowany przez siebie zestaw (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
  • Adam Nowak zaprasza na wspólny występ (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
  • Katarzyna Rij o dziełach Lubomira Tomaszewskiego (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Obraz Przyjaciółka okazał się najcenniejszy podczas naszej pierwszej świątecznej licytacji
Obraz "Przyjaciółka" okazał się najcenniejszy podczas naszej pierwszej świątecznej licytacji Foto: PR

- Pomagamy dzieciom, które są utalentowane, a dodatkowo są aktywne społeczne i przy tym nie są zbyt zamożne. Idea programu polega na tym, że uczymy szkoły, żeby wzięły odpowiedzialność za te dzieci i też żeby zbierały pieniądze. Dodatkowo uczymy pracowników szkół i szkolimy, żeby uczyć takiej solidarności - mówiła w Trójce Joanna Paciorek, wiceprezes Fundacji Świętego Mikołaja. Program wspiera zdolnych, zaangażowanych społecznie uczniów i pozwala im realizować swoje pasje.

<<<Święta Bez Granic - wszystko o akcji>>>

Na ten cel trafią pieniądze zebrane podczas czterech Trójkowych licytacji. Wyjątkowe dary na pierwszą z nich ofiarowali:

Cena wywoławcza każdego z podarunków wynosiła 333 zł. Poniżej prezentujemy dokładne opisy przedmiotów aukcji. Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy za udział wszystkim słuchaczom.

Obraz "Przyjaciółka" Lubomira Tomaszewskiego. Za 25 333 zł kupił go pan Robert.

 
(fot. Polskie Radio)

Lubomir Tomaszewski – artysta wielu talentów, o uznanej pozycji w świecie sztuki, od kilkudziesięciu lat mieszka i tworzy w Stanach Zjednoczonych. Rzeźbi, projektuje porcelanę, maluje. Tworząc obrazy, posługuje się techniką ognia i dymu, która pozwala nadać pracom niezwykłą siłę wyrazu. Podobnie jest z obrazem "Przyjaciółka", który można było zdobyć podczas licytacji w Trójce. Oprócz dzieła, Lubomir Tomaszewski przekazał własnoręcznie napisane gratulacje dla Zwycięzcy licytacji.
Trąbka Zbigniewa Wodeckiego. Za 15 333 zł kupił ją pan Krzysztof.


Wokalista, kompozytor, aranżer, instrumentalista – gra na skrzypcach (ukończył szkołę w klasie skrzypiec) i trąbce (talent po tacie – trębaczu orkiestry symfonicznej). Trąbka przeznaczona na licytację w Trójce ma swoją historię. Zbigniew Wodecki, kupując ten instrument od kolegi-muzyka podczas nagrywania jednej z płyt, znacząco wsparł go finansowo.

Teraz trąbka znów może pomóc. Podczas aukcji sam darczyńca, który odwiedził studio Trójki, wyjaśnił dlaczego "rura jest ważna w życiu muzyka" oraz jakie znaczenie dla trębacza ma głębokość kociołka.

(fot. Polskie Radio) (fot. Polskie Radio)


Strój startowy z Igrzysk w Rio od Mai Włoszczowskiej

(fot. Polskie Radio)


Maja Włoszczowska dwukrotnie zdobywała srebrny medal olimpijski w kolarstwie górskim. Na licytację w Trójce trafił strój, w którym startowała w tym roku na igrzyskach w Rio. Podczas walki o podium musiała uznać jedynie wyższość Szwedki Rissveds. Sukces wywarł na naszej zawodniczce spore wrażenie, bo kombinezon, w którym pędziła po medal, wyprała razem z numerem startowym. Nie szkodzi… Numer do dziś zdobi strój, stanowiąc niezwykłą pamiątkę z bardzo udanych dla Włoszczowskiej igrzysk.

Moja Włoszczowska na mecie wyścigu podczas igrzysk w Brazylii (fot: PAP/EPA/MICHAEL KAPPELER) Maja Włoszczowska na mecie wyścigu podczas igrzysk w Brazylii (fot: PAP/EPA/MICHAEL KAPPELER)
Zabytkowa mapa, kompas i książka od Marka Kamińskiego. Za 20 tys. zł zestaw kupił pan Grzegorz.

(fot. Polskie Radio)


Polarnik i podróżnik Marek Kamiński przekazał na licytację w Trójce zestaw złożony z trzech rzeczy. Są to: mapa, prawdopodobnie z końca XIX wieku (jak wyjaśnia Kamiński, biegun północny nie jest na niej jeszcze oznaczony), kompas (produkcji szwedzkiej) oraz książka "Trzeci biegun" z piękną dedykacją autora. Stylowo oprawioną, zabytkową mapę podróżnik opatrzył dedykacją dla Zwycięzcy.

W rozmowie z Trójką Kamiński wyjaśnił, że mapa była jedną z inspiracji do zorganizowania wyprawy na biegun północny z niepełnosprawnym Jankiem Melą kilkanaście lat temu.

(fot. Polskie Radio) (fot. Polskie Radio)


Występ z zespołem Raz, Dwa, Trzy. Wspólnie wylicytowali go pani Lidia, pan Mikołaj i pan Marek, każdy ze zwycięzców zadeklarował po 20 333 zł. 

Zwycięzca licytacji będzie miał niepowtarzalną okazję wspomóc wokalnie Adama Nowaka podczas jednego z występów zespołu Raz, Dwa, Trzy. Dowolna piosenka grupy na dowolnym koncercie (wybranym spośród tych, które Raz, Dwa, Trzy ma w planie w ciągu roku od aukcji w Trójce). Czy to nie kusząca perspektywa? A żeby marzenie o stworzeniu tego niezwykłego „duetu” się spełniło, wystarczyło wygrać licytację w Trójce.

Adam Nowak w trakcie licytacji dołączył jeszcze do zestawu personalne pozdrowienia z Antarktyki, dokąd pojedzie w ramach wyprawy "3 sztuki w Antarktyce".

(fot. W. Kusiński) (fot. W. Kusiński)

Dodatkowo dzięki esemesom zebraliśmy ponad 70 tys. zł. Dodając do tego wyniki licytacji otrzymujemy ponad 200 tys. zł. Dziękujemy wszystkim Słuchaczom, którzy wzięli udział w naszej licytacji w ramach akcji Święta Bez Granic 2016.

Czytaj także

Trójkowy Karp 2016, czyli "Wiersz o karpiu"

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2016 17:15
Autorem słów do naszej tegorocznej piosenki świątecznej jest Michał Zabłocki, a muzykę skomponował Krzesimir Dębski. Zapraszamy do obejrzenia wideo z kulis nagrywania "Wiersza o karpiu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak słuchacze Trójki pomagają potrzebującym?

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2016 17:52
Właśnie ruszyła akcja charytatywna "Święta bez granic 2016". W ubiegłym roku dzięki hojności słuchaczy Trójka zebrała dokładnie 752 099 zł (nie licząc dochodu ze sprzedaży płyty z "Karpiem").
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stypendia dla zdolnych i zaangażowanych

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2016 17:58
W tym roku razem ze słuchaczami wspieramy program Stypendia Św. Mikołaja. Prowadzony przez Fundację Św. Mikołaja.
rozwiń zwiń