X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Rocznica akcji "Wisła". Jak wygląda historia po latach?

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2017 15:00
70 lat temu siły zbrojne komunistycznej Polski zaczęły masowe wysiedlenia Ukraińców z południowo-wschodniego pogranicza kraju, a także zwalczanie ukraińskiej partyzantki UPA. Akcji nadano kryptonim "Wisła".
Audio
  • Rocznica akcji "Wisła". Jak wygląda historia po latach? (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Pomnik ofiar terroru komunistycznego w Centralnym Obozie Pracy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego w Jaworznie
Pomnik ofiar terroru komunistycznego w Centralnym Obozie Pracy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego w JaworznieFoto: Beemwej - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11141769

Wydarzenia z wiosny 1947 roku są cały czas kwestią sporów i debat. Profesor Jan Pisuliński z Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego twierdzi, że akcja miała dwojaki cel. - Przede wszystkim była to likwidacja podziemia ukraińskiego. A po drugie chodziło o przesiedlenie ludności ukraińskiej na tereny poniemieckie - mówi historyk.

Czy ukraińskie podziemie było zagrożeniem dla Polski? Czy wydarzenia akcji "Wisła" można łączyć z rzezią wołyńską? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki - popołudnie
Prowadzi: Robert Kantereit
Materiał reporterski przygotował: Marcin Pośpiech
Data emisji: 26.04.2017
Godzina emisji: 17.20

ei/mz

Czytaj także

Akcja "Wisła" – wysiedleni z Bieszczad

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2019 06:03
Dwa lata po II wojnie światowej władze komunistyczne rozpoczęły akcję wysiedlenia ludności ukraińskiej, łemkowskiej i bojkowskiej z Bieszczad. Akcja "Wisła" rozpoczęły się 28 kwietnia 1947 roku o godzinie 4. nad ranem i trwała do 8 sierpnia 1947 roku. Z terenu Bieszczad wysiedlono 140 tys. osób.
rozwiń zwiń