Ile jedzenia marnujemy? Bije po kieszeni

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2017 18:19
Szacuje się, że statystyczny Polak rocznie wyrzuca do kosza około 2 tysięcy złotych! Tyle kosztuje zmarnowana przez niego żywność.
Audio
  • Ile jedzenia marnujemy? Bije po kieszeni (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Andrey_Popov/shutterstock.com/CC

- Jako konsumenci marnujemy 53 proc. całej żywności, która jest produkowana - alarmuje Marek Borowski, prezes Federacji Polskich Banków Żywności. I dodaje, że w Polsce to około 9 mln ton rocznie.

Najczęstszym powodem jest termin przydatności do spożycia. Czy jeśli coś jest tuż po terminie, można to spożyć? W audycji podpowiadaliśmy m.in., na co zwracać uwagę przy czytaniu etykiet, żeby wiedzieć, co tak naprawdę do kiedy można zjeść. Opowiadaliśmy też, jak inteligentne lodówki pomagają oszczędzać żywność i racjonalnie nią zarządzać.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki - popołudnie
Prowadzi: Robert Kantereit
Autorka materiału reporterskiego: Anna Rokicińska
Data emisji: 13.06.2017
Godzina emisji: 17.15

ei/jp

Czytaj także

Zaglądamy biegaczom w talerze. Co jeść, by lepiej biec?

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2017 21:45
Owsianka mogłaby się wydawać nudną propozycją, więc dietetyk sportowy podaje kilka wskazówek na urozmaicenie diety biegacza w sezonie wiosennym i letnim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy jest powód, by obawiać się GMO?

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2017 16:00
Rozpoczęły się konsultacje społeczne związane z projektem ustawy dotyczącej znakowania żywności wolnej od organizmów genetycznie modyfikowanych. Jest to m.in. efekt kampanii prowadzonej przez Instytut Spraw Obywatelskich "Wolne od GMO? Chcę wiedzieć!". 
rozwiń zwiń