Kazachska Polonia i Expo, czyli Trójka nadaje z Astany

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2017 19:00
W ramach akcji "Trójka - jesteśmy połączeni" tym razem Program Trzeci Polskiego Radia odwiedził Astanę - stolicę Kazachstanu.
Audio
  • Miasto w budowie. Skomplikowana historia Astany (Zapraszamy do Trójki - ranek)
  • Kazachstan - kraj wielu narodowości i wielu wyznań (Zapraszamy do Trójki - ranek)
  • Przegląd kazachskiej prasy (Zapraszamy do Trójki - ranek)
  • Historia, teraźniejszość i przyszłość kosmodromu Bajkonur (Zapraszamy do Trójki - ranek)
  • Jak wygląda Polski Pawilon na Expo 2017 w Astanie? (Do południa/Trójka)
  • Czym zachwyca Expo w Astanie? (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
  • Polonia w Kazachstanie (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Astana
AstanaFoto: Ernest Zozuń

Dziennikarze z ul. Myśliwieckiej rozpoczęli jesienią 2016 cykl "Trójka - jesteśmy połączeni". A wszystko po to, by przybliżyć słuchaczom historię i teraźniejszość - zarówno tych znanych (czasem tylko pozornie), jak i bardziej egzotycznych państw. Kolejnym miejscem na mapie reporterskich podróży Programu 3 Polskiego Radia była Astana. Relacje ze stolicy Kazachstanu przekazał słuchaczom Trójki Ernest Zozuń.

Astana to "nowa" stolica Kazachstanu. Zastąpiła w tej roli miasto Ałmaty (dawniej Ałma-Atę), które do 1997 roku były miastem stołecznym. Dzięki ogromnym nakładom finansowym władz, w ciągu zaledwie kilkunastu lat z mało znaczącego miasta w stepie Astana stała się prężnym ośrodkiem administracyjnym i usługowym. Jak grzyby po deszczu wyrosły tam kolejne budynki o nowoczesnej architekturze: pałac prezydencki Ak Orda, Pałac Niepodległości, siedziba Mażylisu i Senatu, Bulwar Nurzhol, Pałac Sztuki Szabyt, Wieża Kazach Eli, Wieża Bajterek, stadion Astana Arena, Kazachska Filharmonia Narodowa i nowy port lotniczy.

Od 10 czerwca w mieście odbywa się światowa wystawa Expo (m.in. z udziałem Polski), która była jednym z tematów audycji Ernesta Zozunia - dziennikarza zajmującego się w Trójce polityką i sprawami międzynarodowymi. Ponadto w ramach cyklu "Trójka - jesteśmy połączeni" pojawiły się tematy takie, jak m.in.: Polonia w Kazachstanie (mieszka tu ok. 30 tys. Polaków), specyfika lokalnego ustroju (Kazachstan jest republiką prezydencką, od grudnia 1991 roku prezydentem jest Nursułtan Nazarbajew, a konstytucja gwarantuje mu możliwość ubiegania się o reelekcję dowolną liczbę razy), a także miejscowa geopolityka (silne wpływy rosyjskie i chińskie). Zapraszamy do słuchania dołączonych dźwięków.

Akcja "Trójka - jesteśmy połączeni" realizowana jest przy współpracy z LOT-em. W jej ramach dziennikarze Programu 3 odwiedzili do tej pory: Seul, Tbilisi, Wenecję, Tel Awiw i Jerozolimę, Los Angeles oraz Pulę.

Czytaj także

"Trójka - jesteśmy połączeni". Opowieści o Tbilisi

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2016 17:37
Wyjątkowa kuchnia i oryginalne smaki, niezwykła gościnność i piękne krajobrazy. Przez cały dzień wysłannik Trójki Ernest Zozuń opowiadał o Gruzji, a szczególnie o stolicy państwa - Tbilisi.
rozwiń zwiń