Minister Edukacji: Chcemy uwolnić szkoły od barier

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2018 18:58
Od 1 września 2017 roku szkoły zawodowe zostały przekształcone w szkoły branżowe. Jakie jeszcze zmiany czekają uczniów i szkoły?
Audio
  • Minister Edukacji: Chcemy uwolnić szkoły od barier (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Iakov Filimonov/shuttertsock.com/cc

Na rynku pracy brakuje osób z wykształceniem zawodowym. Brak hydraulików czy spawaczy jest szczególnie odczuwalny. Z drugiej strony, aż 40% osób po tzw. "zawodówce" jest na bezrobociu. Celem Ministerstwa Edukacji Narodowej jest wprowadzenie zmian w dotychczasowym sposobie kształcenia. Po przekształceniu nazw ze szkół zawodowych na szkoły branżowe, przyszedł czas na kolejne.

- Tydzień temu powstało w powiecie zgorzeleckim pięć klas patronackich. Pracodawcy są w szkołach i współtworzą kształcenie zawodowe. Przede wszystkim stworzyliśmy i dalej pracujemy nad stworzeniem podstaw programów dla konkretnych zawodów - mówi Marzena Machałek, Wiceminister Edukacji Narodowej.

Przedstawiciele przedsiębiorstw zwracają szczególną uwagę na potrzebę komunikacji pomiędzy uczącymi, a osobami odpowiedzialnymi za przedsiębiorstwa w celu stworzenia nowej metodologii nauczania.

- Brakuje w firmach ludzki, którzy wiedzieliby jak takie programy kształcenia tworzyć. One muszą być zgodne z metodologia. Muszą być dobre jakościowo, muszą kształcić bardzo szeroko – komentuje Jakub Gotarek z Konfederacja Lewiatan

Więcej nowych pomysłów na poprawę jakości wykształcenia zawodowego w materiale.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Autor materiału reporterskiego: Paulina Kozion
Data emisji: 22.01.2018
Godziny emisji: 16.38

wk/ml

Czytaj także

Anna Zalewska: rozszerzamy dyskusję nad podstawami programowymi

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2017 09:27
- Mimo, że były konsultacje społeczne, a nawet prekonsultacje, czyli ponadstandardowe działania Ministerstwa Edukacji, i tak były głosy, że niewystarczająco dyskutujemy na temat podstaw programowych - mówi w "Sygnałach dnia" szefowa MEN Anna Zalewska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konkretne zawody będą w cenie. Rząd deklaruje wsparcie

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2018 14:21
Wiceminister edukacji Marzena Machałek oceniła, że rozwój kształcenia zawodowego w Polsce staje się faktem i zadeklarowała rządowe wsparcie dla tej formy edukacji.
rozwiń zwiń