Czy uda się zakończyć kryzys polityczny we Włoszech?

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2018 19:00
Włosi mają już dość trwającej w ich kraju politycznej zawieruchy i domagają się powołania rządu. Nie będzie to jednak rząd, do którego mieszkańcy Włoch przywykli.
Audio
  • Czy uda się wybrać premiera Włoch? (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Beppe Grillo
Beppe GrilloFoto: Antonio Nardelli/Shutterstock.com

Ostatnie wybory wywróciły włoską scenę polityczną do góry nogami. Teraz o nowym premierze rozmawiają reprezentanci ugrupowań: Liga Północna i Ruch Pięciu Gwiazd, czyli skrajną prawicę o mocnym antyeuropejskim charakterze i, tak zwany, antyestablishmentowy ruch założony kilka lat temu przez komika Beppe Grillego. Razem mają poparcie 60% Włochów. Czy to spowoduje jeszcze większe rozdarcie Włoch, wyjście z UE i ze strefy Euro? Każdy z tych scenariuszy niesie za sobą poważne konsekwencje dla kraju z półwyspu apenińskiego i całej Europy.

– Włosi są zdeterminowani i jeśli nie zostanie wybrany premier, to są oni gotowi iść do kolejnych wyborów. Jeżeli rząd zostanie wyłoniony, to będzie to precedens dla Włoch i całej Unii, bo państwem rządzić będzie koalicja antysystemowa – mówi dr Małgorzata Bonikowska z Uczelni Vistula.

Jakie konsekwencje dla Europy może przynieść ten kryzys polityczny we Włoszech? Zapraszamy do słuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie
Prowadzi: Jacek Żakowski
Gość: dr Małgorzata Bonikowska (dyrektor Centrum Stosunków Międzynarodowych, Uczelnia Vistula)
Data emisji: 21.05.2018
Godziny emisji: 17.23

ml

Czytaj także

Jaki pomysł na siebie ma Rosja?

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2018 22:00
Jaka będzie polityka Moskwy w perspektywie roku, 5 lat, 10 lat, 25 lat?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co dalej ze Strefą Gazy?

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2018 18:00
Wczoraj od kul zginęło 60 palestyńczyków. Dziś odbywają się ich pogrzeby. Przerażające statystyki dopełnia liczba ponad 3000 rannych.
rozwiń zwiń