Korea Północna – wciąż kraj zagadka?

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2018 17:00
Na najbliższy wtorek zaplanowano polityczny szczyt w Singapurze – spotkanie prezydenta USA Donalda Trumpa z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem. Wydarzenie relacjonuje, znajdujący się na miejscu, korespondent Polskiego Radia – Tomasz Sajewicz.
Audio
  • Korea Północna, czyli kraj niezwykłych kontrastów (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Torsten Pursche/Shutterstock.com

– Stawką wtorkowego spotkania jest denukleryzacja Półwyspu Koreańskiego. Dodatkowo chodzi o nawiązanie relacji dyplomatycznych, bo póki co Waszyngton i Pjongjang takowych nie utrzymują. Ciężko powiedzieć, czy jest to szczere działanie ze strony Kim Dzong Una, czy też blef. Mieliśmy już do czynienia z sytuacjami, w których Korea Północna obiecywała pewne działania, a następnie się z tego nie wywiązywała – mówi z Singapuru Tomasz Sajewicz.

Wszyscy na całym świecie zdają się zadawać pytanie: jak naprawdę wygląda obecnie Korea Północna? Odpowiedź, choć jedynie częściową, zna Tomasz Sajewicz, któremu niedawno dane było podróżować po tym kraju. – Przyznam, że od środka to państwo wygląda zupełnie inaczej niż się spodziewałem. Niemniej należy pamiętać, że obcokrajowcom jest pokazywane tylko to, co Koreańczycy chcą im zaprezentować, aby Korea Północna była odpowiednio postrzegana. Z jednej strony mówimy o Pjongjangu jako trzymilionowej metropolii, z drugiej na każdym kroku zderzamy się z plakatami i monumentami przypominającymi o kulcie Kim Dzong Ila i Kim Ir Sena. Jest to miejsce pełne sprzeczności, ale poddane niesamowitej samoizolacji – opowiada korespondent Polskiego Radia.

Z jakich powodów, jadąc samochodem przez Pjongjang, należy zwalniać w dzień, a z jakich w nocy? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania. 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie
Prowadzi: Marcin Pośpiech
Autor materiału reporterskiego: Tomasz Sajewicz
Data emisji: 11.06.2018
Godzina emisji: 16.15

ml/mk

Czytaj także

Witold Waszczykowski: uważam, że Donald Trump zachował się bardzo racjonalnie

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2018 09:36
– Donald Trump z Singapuru wyjechałby z niczym – ocenił w "Salonie politycznym Trójki" Witold Waszczykowski i podkreślił, że decyzja o zawieszeniu spotkania z przywódcą Korei Północnej była bardzo racjonalna. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Liberalizacja prawa aborcyjnego w Irlandii. "To kulminacja wielu zmian w społeczeństwie"

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2018 16:00
– Musimy skupić się na tym, jak wygląda Irlandia A.D. 2018 a nie 1983. Bardzo wiele osób wciąż myśli o Irlandii jako kraju bardzo katolickim, konserwatywnym – ocenia Zbigniew Zaliński, dziennikarz irlandzkiego radia RTÉ. 
rozwiń zwiń