Kto odpowiada za śmierć rosyjskich dziennikarzy w Afryce?

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2018 17:15
Rosyjskie media podjęły dziennikarskie śledztwo w sprawie śmierci ekipy filmowej, zamordowanej w Republice Środkowoafrykańskiej.
Audio
  • Bartosz Tesławski o "grupie Wagnera" (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Max Sky/Shutterstock.com

Zastrzeleni zostali członkowie ekipy telewizyjnej, która do Afryki przyleciała realizować film o tzw. grupie Wagnera, czyli rosyjskich oddziałach najemników. Rosyjskie prawo zabrania tworzenia prywatnych agencji wojskowych, ale "grupa Wagnera" funkcjonuje, ma się dobrze, a nawet przyjmuje zlecenia i współpracuje z Ministerstwem Obrony. Żołnierze tej agencji od kilku miesięcy wykonują zadania w Republice Środkowoafrykańskiej, brali udział w wojnie w Donbasie, są obecni w Syrii i jeszcze w kilku innych zapalnych punktach na świecie.

Według jednej z najczęściej powtarzanych wersji, na dziennikarzy napadli partyzanci muzułmańskiej koalicji Selek. Napad mógł mieć charakter rabunkowy albo była to zemsta za pomoc wojskową, jakiej Moskwa udziela lokalnej władzy. Wspomina się także o tym, że powodem mogło być posiadanie przez filmowców niewygodnych informacji na temat rosyjskiej formacji najemników.

– Sama "grupa Wagnera" istnieje już od kilku lat. Głośno zrobiło się o niej przy okazji wojny na wschodzie Ukrainy i aneksji Krymu. Trudno uchwycić moment, kiedy zaczęli działać – tłumaczy Bartosz Tesławski z serwisu eastbook.eu. 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Prowadzi: Ernest Zozuń
Gość: Bartosz Tesławski (serwis eastbook.eu)
Data emisji: 2.08.2018
Godzina emisji: 16.43

kw/mk

Czytaj także

Dlaczego służby Erdoğana porywają Turków za granicą?

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2018 18:00
Agenci tureckiego wywiadu dokonują poza granicami swojego państwa porwań członków ruchu islamskiego duchownego Fethullaha Gülena. Znane są już przypadki takich uprowadzeń, m. in. na Ukrainie, w Azerbejdżanie, Kosowie, a ostatnio – w Mongolii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe porozumienie nuklearne na linii USA – Iran?

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2018 18:15
Donald Trump wyraził w gotowość spotkania z prezydentem Iranu Hasanem Rowhanim. Amerykański prezydent mówi o możliwości negocjacji nowego porozumienia nuklearnego z tym Krajem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kogo niepokoi wzmacnianie chińskiej armii?

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2018 13:20
1 sierpnia 1927 roku, w czasie rewolucji socjalistycznej w Chinach, powołana została chińska Armia Czerwona, która później zmieniła się w funkcjonującą obecnie Chińską Armię Ludowo-Wyzwoleńczą.
rozwiń zwiń