X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polityczne wahadło w Stanach Zjednoczonych

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2018 17:34
We wczorajszych wyborach parlamentarnych Demokraci wygrali wybory do Izby Reprezentantów, choć nie udało im się zdobyć Senatu. 
Audio
  • Nastroje po wyborach w USA (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Donald Trump
Donald TrumpFoto: PAP/EPA/DAVID MAXWELL

trump 1200.jpg
Czy Donald Trump szantażuje Rosję i Chiny?

W wyższej izbie parlamentu Republikanie zwiększyli swoją przewagę. Prezydent Donald Trump uznał wyniki wyborów za swój sukces.

Nawiązując do sztandarowego koloru Demokratów eksperci mówią, że przez Amerykę przetoczyła się "niebieska fala" ale nie była tak wysoka jak niektórzy przewidywali. Demokraci odebrali Republikanom ponad 30 miejsc w Izbie Reprezentantów, ale w kilku ważnych pojedynkach o miejsca w Senacie ponieśli porażki – między innymi na Florydzie, Teksasie i Missouri.

Republikanie powiększą więc przewagę w Senacie o kilka mandatów, co skłoniło Donalda Trumpa do ogłoszenia zwycięstwa wyborczego. "Ogromny sukces dzisiejszej nocy. Dziękuję wszystkim" – napisał na Twitterze. Prezydent USA zadzwonił jednak do przywódczyni Demokratów Nancy Pelosi z gratulacjami z powodu wygranej w wyborach do Izby Reprezentantów. Sama Nancy Pelosi ogłosiła, że w Ameryce zaczyna się nowa era. "Chodzi o coś więcej niż o Republikanów czy Demokratów. Dziś przywracamy konstytucyjny system kontroli i równowago wobec rządu Donalda Trumpa" – mówiła do swoich zwolenników. 

Zwycięstwo Demokratów wyborach do Izby Reprezentantów może mieć duży wpływ na dynamikę wydarzeń politycznych w USA. By przeforsować swoje programy prezydent Trump będzie musiał poszukiwać kompromisu z opozycją. Demokraci zyskają też większą kontrolę na budżetem i będą mogli powoływać komisje śledcze.

– Donald Trump nie został zmieciony i nie był to wielki huragan. To miał być początek jego odchodzenia. To, że wraca system wzajemnej kontroli i równowagi, z punktu widzenia świata jest lepsze. Dla Polski powinna być to przestroga, żeby nie stawiać wszystkiego na Trumpa i Republikanów – mówi Jerzy Haszczyński, dziennikarz Rzeczpospolitej. 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki - popołudnie
Prowadzi: Michał Żakowski
Gość: Jerzy Haszczyński (Rzeczpospolita)
Data emisji: 7.11.2018
Godzina emisji: 17.23

kw

Czytaj także

Klęska głodu w kraju zniszczonym wojną

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2018 18:00
14 milionów ludzi, czyli połowa populacji Jemenu, może stanąć w obliczu głodu – ostrzegł na forum Rady Bezpieczeństwa zastępca sekretarza generalnego ONZ ds. humanitarnych Mark Lowcock.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto następcą Angeli Merkel?

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2018 10:21
Kanclerz Merkel zapowiada odejście w 2021 roku. Na konferencji prasowej oświadczyła, że nie będzie ubiegać się o reelekcję na stanowisko przewodniczącej partii oraz że jej obecna kadencja na czele rządu jest już ostatnią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak najbliższe wybory zmienią Francję?

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2018 18:00
Obecna sytuacja we Francji przed zbliżającymi się wyborami europejskimi, doskonale obrazuje trwający w Unii spór między zwolennikami i przeciwnikami integracji europejskiej.
rozwiń zwiń