X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

15-latka ze Szwecji ważnym gościem COP24 w Katowicach

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2018 17:42
Od kilku dni w Katowicach trwa szczyt klimatyczny, a tam ważne dyskuje jak chronić naszą planetę. Niekwestionowaną bohaterką COP24 jest 15-latka ze Szwecji, która od kilku lat propaguje ekologiczny styl życia, do którego zachęciła też swoich rodziców.
Audio
  • Walka nastolatków ze zmianami klimatycznymi (Zapraszamy do Trójki-popołudnie/Trójka)
Greta Thunberg na konferencji prasowej podczas szczytu COP24 w Katowicach
Greta Thunberg na konferencji prasowej podczas szczytu COP24 w KatowicachFoto: PAP/CTK Photo/Grzegorz Klatka

Greta Thunberg mieszka w Sztokholmie i co piątek opuszcza zajęcia w szkole, by protestować pod szwedzkim parlamentem, gdzie od kilku tygodni protestuje, aby szwedzki rząd i ludzie wzięli odpowiedzialność za zmiany klimatyczne. Do Katowic przyjechała pociągiem i samochodem elektrycznym, a z jej ust padły bardzo mocne słowa: "nie będę błagać światowych liderów, aby zadbali o naszą przyszłość. Zamiast tego sprawię, by wiedzieli, że zmiany nadchodzą, czy tego chcą czy nie. Po drugie będę błagać ludzi, by zdali sobie sprawę z tego, że liderzy polityczni zawiedli nas, więc ja nie będę błagać światowych liderów, ponieważ zignorowali nas i zignorują nas ponownie".

Polscy rówieśnicy nastolatki ze Szwecji są godni podziwu dla jej postawy, jednak nie wiedzą, czy sami odważyliby się, by powiedzieć komuś, że niszczy naszą przyszłość.

Jak wygląda edukacja ekologiczna w polskich szkołach? – Jest realizowana w wąskim zakresie. Na ekologi są omawiane podstawowe pojęcia oraz są omawiane zależności między organizmami. Jest mowa o degradacji środowiska, o czynnikach, jakie je powodują, o alternatywnych źródłach energii. Jednak od nauczyciela zależy na jakie elementy będzie kładł szczególny nacisk – mówi Marta Sulmińska, nauczycielka biologii i chemii z II LO im. Stefana Batorego w Warszawie.

Co fundujemy dzisiejszym nastolatkom? Jak będzie wyglądał świat za kilka lat? – W naszej strefie klimatycznej będą dwie pory roku: ciepła i zimna. Nie będzie też wielu gatunków zwierząt oraz będziemy mieli coraz mniej łatwo dostępnej wody – mówi Sławomir Brzózek z Fundacji Nasza Ziemia.

Co polscy nastolatkowie powiedzieliby światowym liderom, gdyby mieli taką możliwość? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie
Autor materiału: Izabela Woźniak
Data emisji: 5.12.2018
Godzina emisji: 16.14

kg/ml