Dalsze tarcia na linii Rosja – NATO

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2018 18:00
Rosja ma ostatnią szansę, by powrócić do przestrzegania traktatu rozbrojeniowego INF – ostrzegł we wtorek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
Audio
  • Czy Rosja łamie traktat INF? (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
NATO
NATOFoto: Alexandros Michailidis/Shutterstock

"Nie chcemy żadnego wyścigu zbrojeń, nie chcemy nowej zimnej wojny" – mówił na konferencji prasowej Stoltenberg. Jak zaznaczył, Sojusz Północnoatlantycki musi zacząć się jednak przygotowywać do faktu, że porozumienie INF się załamie.

Ministrowie spraw zagranicznych państw NATO wezwali we wtorek Rosję, by natychmiastowo powróciła do pełnego przestrzegania traktatu INF. We wspólnym oświadczeniu przypomnieli, że układ ten był kluczowy, jeśli chodzi o utrzymywanie bezpieczeństwa NATO przez ponad 30 lat. Także Stany Zjednoczone wystosowały pod adresem Rosji ultimatum w tej sprawie, dają one Rosji 60 dni na powrót do przestrzegania traktatu rozbrojeniowego INF – powiedział we wtorek w Brukseli sekretarz stanu USA Mike Pompeo. W przeciwnym razie Waszyngton rozpocznie półroczną procedurę wyjścia z tego układu – ostrzegł.

Układ o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu podpisali przywódcy USA i ówczesnego ZSRR, Ronald Reagan i Michaił Gorbaczow w 1987 roku w Waszyngtonie. Przewiduje on likwidację arsenałów tej broni, a także zabrania jej produkowania, przechowywania i stosowania. Stany Zjednoczone niedawno zapowiedziały wycofanie się z tej umowy ze względu na nieprzestrzeganie jej przez Rosję.

Zapraszamy do wysłuchania audycji. 

***

Prowadzi: Ernest Zozuń 
Gość: Justyna Gotkowska (Ośrodek Studiów Wschodnich)
Data emisji: 5.12.2018 
Godzina emisji: 17.20

ez

Czytaj także

Relacje USA-Turcja. Co oznacza konflikt wizowy?

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2017 18:00
Po tym, jak tureckie władze aresztowały jednego z lokalnych pracowników amerykańskiego konsulatu w Stambule, USA wstrzymały wydawanie większości wiz dla Turków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Problemy Donalda Trumpa

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2018 17:54
O spotkaniu Donalda Trumpa z Władimirem Putinem w Helsinkach mówi cały świat. Postawę prezydenta Stanów Zjednoczonych media oceniają jednak negatywnie.
rozwiń zwiń