Wiceminister inwestycji i rozwoju: Polacy są pewni własności swoich gruntów

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2019 17:15
– Wszyscy, którzy byli właścicielami swoich domów i mieszkań, ale nie byli właścicielami gruntu stali się automatycznie ich posiadaczami – powiedział na antenie radiowej Trójki Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju. Gość audycji odpowiadał też na pytania słuchaczy. 
Audio
  • Artur Soboń: Polacy są dziś pewni własności swoich gruntów (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Artur Soboń
Artur Soboń Foto: twitter.com/sobonartur

Artur Soboń podkreślił, że zmiany są powrotem do klasycznego rozumienia prawa. – Do tego, kto jest właścicielem gruntu należy również to, co jest na jego powierzchni. Dotychczas było się tylko użytkownikiem wieczystym gruntu. To relikt poprzedniej epoki, kiedy nie byliśmy właścicielami mieszkań. Raz na zawsze zdecydowaliśmy o zmianie przepisu, który był nieadekwatny do gospodarki rynkowej – podkreślił gość radiowej Trójki.

Wiceminister inwestycji i rozwoju zauważył, że mieszkańcy Warszawy padli ofiarą oszustwa. – Taka sytuacja, czyli zmiana stawek bonifikat, miała miejsce tylko w stolicy. Zakładam, że nie będzie już zmian w tej kwestii. Bonifikata to opłata roczna. Niektóre samorządy do tej pory nie podjęły uchwał w tej sprawie. Warto się zainteresować czy rada miasta, w którym mieszkamy uchwaliła odpowiednie bonifikaty, aby to było jak najbardziej korzystne dla mieszkańców – powiedział polityk.  

W trakcie audycji wiceminister Artur Soboń odpowiadał też na pytania słuchaczy. O co pytali? Więcej w nagraniu. 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki - popołudnie
Prowadzi: Patrycjusz Wyżga
Goście: Artur Soboń (wiceminister inwestycji i rozwoju)
Data emisji: 8.01.2019 
Godzina emisji: 16.16

ras/kg

Czytaj także

Samorządy nie będą same. Będzie wsparcie od państwa przy przekształceniu użytkowania wieczystego

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2019 10:24
Wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń zapowiedział na konferencji prasowej, że władze pomogą samorządom we wszystkich kwestiach, związanych z przekształceniem użytkowania wieczystego we własność. Dodał, że uwłaszczenie musi być automatyczne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zamiana użytkowania wieczystego na własność: co z miejscami postojowymi?

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2019 20:34
Od 1 stycznia tego roku, 2,5 miliona obywateli, którzy w Polsce posiadają mieszkanie albo dom, stało się ich pełnymi właścicielami. Przekształcenie nastąpiło automatycznie, z mocy ustawy. Wątpliwości jednak wzbudzają garaże, a ściślej biorąc - miejsca postojowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Artur Soboń: opłaty za użytkowanie wieczyste były niesprawiedliwością, my ją usuwamy

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2019 11:40
– W styczniu posłowie będą głosować nad inicjatywą dotyczącą możliwości zrównania bonifikat dotyczących przekształcenia użytkowania wieczystego we własność – powiedział Artur Soboń, wiceminister Inwestycji i Rozwoju. – Likwidując użytkowanie wieczyste likwidujemy pewną niesprawiedliwość – dodał.
rozwiń zwiń