Zmiany na granicy brytyjsko-irlandzkiej?

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2019 17:32
Theresa May chce zmienić porozumienie wielkopiątkowe w taki sposób, aby na jego mocy Wielka Brytania i Irlandia zgodziły się na oddzielną umowę regulującą kwestię otwartej granicy między Irlandią a Irlandią Północną po brexicie.
Audio
  • Zmiany na granicy brytyjsko-irlandzkiej? (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Premier Wielkiej Brytanii Theresa May
Premier Wielkiej Brytanii Theresa MayFoto: Shutterstock

To reakcja na fakt, że wielu parlamentarzystów z partii May głosowało przeciwko jej umowie w związku z mechanizmem tzw. backstopu – czyli tymczasowym pozostaniem Wielkiej Brytanii w unii celnej z UE po brexicie, co miało umożliwić uniknięcie powstania regularnej granicy między Irlandią a Irlandią Północną. Usunięcie z umowy zapisu o backstopie wymagałoby jednak negocjacji z UE i – przede wszystkim – zgody Irlandii.

Czy możliwe są renegocjacje porozumienia wielkopiątkowego, na mocy którego między Irlandią a Irlandią Północną zniknęła regularna granica? Powstały też instytucje zapewniające udział we władzy nad Irlandią Północną zarówno protestantom (brytyjskim lojalistom), jak i katolikom. 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Prowadzi: Ernest Zozuń 
Gość: Wawrzyniec Konarski (Akademia Finansów i Biznesu – Vistula)
Data emisji: 22.01.2019 
Godzina emisji: 17.23

Czytaj także

Jaka będzie przyszłość relacji USA i Chin?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2019 17:30
– 1 marca mija okres przejściowy uzgodniony przez Donalda Trumpa i Xi Jinpinga. Wtedy zobaczymy, jakie są efekty rozmów między USA i Chinami. Prezydent Stanów Zjednoczonych na jednym ze swoich kont społecznościowych napisał, że rozmowy z Państwem Środka idą bardzo dobrze i to jest wszystko, co wiemy. Godzina prawdy, to jest północ czasy waszyngtońskiego 1 marca – powiedział socjolog i publicysta Radosław Pyffel.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmiana nastrojów we Francji?

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2019 17:38
– Sam protest "żółtych kamizelek" narodził się spontanicznie w sposób niezorganizowany i bardzo szybko nabrał on impetu i powszechności – powiedział dr Tomasz Kowalczuk, politolog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Brexit nie dojdzie do skutku?

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2019 18:00
– Wydaje mi się, że Theresa May liczyła na to, że wydarzy się cud podczas ostatniego miesiąca, ale tak się nie stało. Porażka, którą odniosła wczoraj jest na poziomie historycznym – powiedział Michael Dembinski z Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej.
rozwiń zwiń