Mike Pompeo z wizytą w Europie. Jakie są jej cele?

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2019 18:00
– Stany Zjednoczone z całą pewnością próbują w jakiejś mierze rozszerzyć swoją strefę wpływów, obawiając się, że zarówno Chiny, jak i Rosja przejmą prym w tym regionie świata, co dzieje się choćby za sprawą Huawei. Tej firmy, która w ocenie USA jest obecnie dużo większym założeniem dla Europy Wschodniej niż Europy Zachodnej – ocenia Łukasz Polinceusz z Fundacji Pułaskiego.
Audio
  • Mike Pompeo w Europie. Ta wizyta podzieli Europę czy umocni relacje transatlantyckie? (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
Minister spraw zagranicznych RP Jacek Czaputowicz (P) i sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych Mike Pompeo (L) podczas konferencji prasowej po spotkaniu dwustronnym, w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich w Warszawie
Minister spraw zagranicznych RP Jacek Czaputowicz (P) i sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych Mike Pompeo (L) podczas konferencji prasowej po spotkaniu dwustronnym, w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich w WarszawieFoto: PAP/Paweł Supernak

mid-epa07362724.jpg
Wzorowy życiorys i... Tea Party. Kim jest sekretarz stanu USA Mike Pompeo?

Sekretarz stanu USA Mike'a Pompeo we wtorek złożył wizytę na Słowacji, gdzie rozmawiał o amerykańsko-słowackiej współpracy w sferze bezpieczeństwa, słowackiej prezydencji w OBWE oraz problemach regionalnych i globalnych. Wcześniej szef dyplomacji Stanów Zjednoczonych odwiedził Budapeszt, a z Bratysławy udał się do Warszawy. Europejskie tournée Pompeo głównie skoncentrowane jest na Europie Środkowej i Wschodniej. Pompeo mówił w poniedziałek w Budapeszcie, iż źle się stało, że Stany Zjednoczone były "zbyt często w ostatnim czasie nieobecne w Europie Środkowej" i w powstałą w ten sposób próżnię weszli jej rywale. 

Jaką politykę wobec USA uprawia Viktor Orban? Czy wizyta Mike'a Pompeo przyczyni się do powstania jeszcze głębszych podziałów w Europie, czy może pomóc załatwić ważne dla Starego Kontynentu sprawy? Czy Polska ma szansę odegrać ważną, mediacyjną rolę między UE a USA?

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania. 

*** 
Tytuł audycji: 
Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi:
Patrycjusz Wyżga
Autor rozmowy:
Ernest Zozuń
Gość: 
Łukasz Polinceusz (Fundacja Pułaskiego)
Data emisji: 
12.02.2019 
Godzina emisji: 
17.21

gs/mk

Czytaj także

Relacje Polski i USA przed konferencją bliskowschodnią. Komentarze polityków

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2019 18:13
Wkrótce w Polsce odbędzie się konferencja bliskowschodnia. W Warszawie pojawią się czołowi amerykańscy politycy. Michał Jach (PiS) i Andrzej Halicki (PO) są zgodni, że relacje z USA są obecnie dobre. Różnią się jednak w postrzeganiu roli i pozycji naszego kraju względem głównego sojusznika.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polityka Unii Europejskiej i USA ws. Bliskiego Wschodu. Komentarze polityków

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2019 18:49
– Wejście do administracji Donalda Trumpa Johna Boltona, byłego ambasadora USA przy ONZ, dało nową jakość, jeśli chodzi o stusunek do władz Teheranu. Stąd wynikają też różnice zdań ws. Iranu między politykami UE a USA - mówił w "Pulsie Europy" Ryszard Czarnecki, europoseł PiS. Bogdan Klich, senator PO, ocenił natomiast, że porozumienie z Iranem, z którego wycofał się Trump, obniżało napięcie na Bliskim Wschodzie. 
rozwiń zwiń