Kto będzie rządzić w Mołdawii?

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2019 18:00
– Partia Vladimira Plahotniuca, która zdobyła trzecie miejsce w mołdawskich wyborach parlamentarnych, jest języczkiem u wagi i pokazuje to, co jest istotą kłopotów we współczesnym postsowieckim świecie, czyli problem oligarchii – mówi Paweł Kowal z PAN, były wiceszef polskiej dyplomacji.
Audio
  • Jaka polityczna przyszłość czeka Mołdawię? (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
Vladimir Plahotniuc
Vladimir PlahotniucFoto: PAP/EPA/DUMITRU DORU

W wyborach parlamentarnych w Mołdawii zwyciężyła określana jako prorosyjska Partia Socjalistyczna – wynika z danych przekazanych w poniedziałek przez Centralną Komisję Wyborczą po podliczeniu głosów z ok. 98 proc. lokali wyborczych. 

Partia Socjalistyczna (PSRM), z której wywodzi się prorosyjski prezydent Igor Dodon, zdobyła 31,3 proc. głosów, na drugim miejscu znalazł się proeuropejski antyestablishmentowy blok Acum ("Teraz") z wynikiem 26,2 proc. 

Trzecie miejsce zajęła rządząca obecnie Partia Demokratyczna (PMD), której liderem jest Vladimir Plahotniuc, określany jako najbogatszy człowiek w kraju. Na PMD zagłosowało 24 proc. wyborców. 

Czy Vladimir Plahotniuc ceni wartości europejskie? Jakie są możliwe scenariusze koalicyjne? Czy w związku z zarzutami OBWE – dotyczącymi kupowania głosów i nadużycia władzy w celach wyborczych – prawdopodobna jest powtórka wyborów? 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi: 
Marcin Pośpiech
Autor rozmowy: Agata Kasprolewicz
Gość: Paweł Kowal (PAN, były wiceszef MSZ)
Data emisji: 25.02.2019
Godzina emisji: 17.22

PAP/mk

Czytaj także

Czy obecna kadencja Putina będzie ostatnią?

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2019 18:00
Prezydent Rosji Władimir Putin wygłosi doroczne orędzie do Zgromadzenia Federalnego, czyli połączonych obu izb rosyjskiego parlamentu. 
rozwiń zwiń