X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Po co Chinom system kredytu socjalnego?

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2019 17:40
W Pekinie rozpoczęła się doroczna sesja Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych, który jest chińskim odpowiednikiem parlamentu.
Audio
  • Rafał Tomański o sytuacji w Chinach (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Ilona Bradacova / Shutterstock

– Wzrost PKB Chin ma osiągnąć w tym roku poziom od 6 do 6,5 proc. – poinformował podczas inauguracyjnej sesji premier Li Keqiang (czyt: le ke ćian). Do tego zgodnie z ogłoszonym raportem budżet wojskowy Pekinu w 2019 roku ma wynosić 177,6 miliarda dolarów, czyli o 7,5 proc. więcej niż w roku ubiegłym. Tym samym jest to drugi światowy budżet na zbrojenia na świecie. Przy tym Chiny zacieśniają system kontroli obywateli. Państwowe chińskie media w ostatnich dniach z dumą informowały o tym, że "Poczyniono duże postępy w tworzeniu systemu kredytu socjalnego" – podkreślając, że działania dyscyplinujące już teraz oddziaływają na "nieuczciwe elementy".

W roku 2018 Chiny wdrożyły system "socjalnego kredytu" czyli punktów społecznych przyznawanych albo odbieranych za odpowiednie lub nieodpowiednie zachowanie. Oszukiwanie fiskusa, spóźnienia w płaceniu kar, przechodzenie na czerwonym świetle posiadanie narkotyków czy udział w antypaństwowych działaniach za to można stracić punkty. W roku 2018 chińskie władze zabroniły ponad 20 mln ludzi podróży pociągiem lub samolotem. To m.in efekt tego systemu.

– Od lipca 2018 roku Pekin prowadzi wojnę z Waszyngtonem. Nie zaczął jej, bo to był pomysł Donalda Trumpa. Wiadomo, że taka wojna wyniszczy każdego – zaznacza Rafał Tomański z Business Insider Polska.

Jaka przyszłość czeka Chiny? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi: 
Patrycjusz Wyżga
Autor rozmowy: Ernest Zozuń 
Gość: Rafał Tomański (Business Insider Polska)
Data emisji: 5.03.2019
Godzina emisji: 17.23

Czytaj także

Przerwany szczyt amerykańsko – północno-koreański w Hanoi

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2019 16:28
Dyplomaci starają się nie używać słowa "zerwany", ale wcześniej zakończone rozmowy, brak porozumienia i końcowego dokumentu to jednak oznaki że prezydent Trump i Kin Dzong Un nie rozeszli się w zgodzie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych po raz 7.

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2019 17:00
W niedzielę 3 marca odbędzie się największy bieg pamięci na świecie. "Tropem wilczym" pobiegną młodzi i starsi na prawie wszystkich kontynentach – w 365 miejscach w Polsce, w USA, Azji, Afryce i Australii. Udział zapowiada ponad 70 tysięcy uczestników.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wystawa "Zapomniane ogniwo", czyli pamięć wciąż żywa

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2019 17:00
Mieli po kilkanaście lat. Większość z nich chodziła jeszcze do szkoły, ale byli gotowi oddać życie za wolność i niepodległośc. Członkowie tzw. Konspiracji Młodzieżowej działającej od 1944 do 1956 roku to niemal nieznany czas naszej historii.
rozwiń zwiń