NATO. Więcej na obronność?

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2019 17:45
W Waszyngtonie rozpoczyna się dwudniowe spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw NATO z okazji 70. rocznicy utworzenia Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Audio
  • 70. rocznica utworzenia Sojuszu Północnoatlantyckiego (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock.com

Podczas sesji roboczych poruszone zostaną kwestie związane z relacjami z Rosją, zaangażowaniem w walkę z terroryzmem oraz współpracą transatlantycką i podziałem obciążeń. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wygłosi przemówienia w Kongresie US. Przy tej okazji wspomnieć należy, że zmienia się stosunek do paktu amerykańskiego prezydenta. Stwierdził on, że obciążenie państw NATO nakładami na obronność znacznie się poprawiło, ale też wyraził nadzieję, że w przyszłości kraje te będą wydawać na obronność jeszcze więcej.

Na spotkaniu z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem w Białym Domu Donald Trump powiedział, że pragnąłby, aby członkowie Sojuszu przeznaczali na obronność więcej niż 2 proc.

– To nie jest najwyższa ranga tych obchodów. Być może wynika to z faktu, że nie ma aktualnie zbyt dobrego klimatu na celebrowanie. Mamy brexit w Europie. Dodatkowo jesteśmy w środku wojny handlowej pomiędzy Chinami a Stanami Zjednoczonymi – mówi politolog Artur Wróblewski z Uczelni Łazarskiego. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi: 
Patrycjusz Wyżga
Autor rozmowy: Ernest Zozuń 
Gość: Artur Wróblewski (politolog, Uczelnia Łazarskiego)
Data emisji: 3.04.2019
Godzina emisji: 17.20

kw

Czytaj także

Powrót Daru Młodzieży. Relacje w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2019 19:00
W Gdyni uroczyście powitano Dar Młodzieży, który zakończył ponad dziesięciomiesięczny "Rejs Niepodległości". Była eskorta dla żaglowca, gdy wpływał do macierzystego portu, przemówienia oficjeli i radość mieszkańców, którzy – jak mówili – stęsknili się. Na Skwerze Kościuszki byli Agnieszka Szwajgier i Tomasz Kowalczewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaki będzie kolejny ruch Recepa Erdoğana?

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2019 18:00
Wynik niedzielnych wyborów lokalnych to prawdopodobnie jedna z najbardziej znaczących porażek w politycznej karierze Erdogana. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego Dejan S. zaatakował Wojciecha Kudelskiego?

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2019 17:30
Zatrzymany, doprowadzony, przesłuchiwany i z postawionymi zarzutami – Dejan S., który wczoraj zaatakował nożem byłego prezydenta Siedlec, jest już w rękach śledczych.
rozwiń zwiń