X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Szczęśliwy koniec dramatu rodziny Denisa Lisova

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 17:00
Półtora roku temu szwedzki sąd odebrał mieszkającemu tam Rosjaninowi jego dzieci i umieścił je w rodzinie zastępczej. Mężczyzna zabrał dzieci i uciekł z nimi do Polski.
Audio
  • Decyzja sądu w Warszawie w sprawie Denisa Lisova i jego córek (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Denis Lisov (P) z córką Sofią (L) na korytarzu w Sądzie Rejonowym w Warszawie
Denis Lisov (P) z córką Sofią (L) na korytarzu w Sądzie Rejonowym w WarszawieFoto: PAP/Paweł Supernak

Wczoraj sąd w Warszawie rozstrzygnął sprawę na rzecz Rosjanina. 39-letni Denis Lisov mieszkał w Szwecji, wraz ze swoją rodziną, od 7 lat. Gdy okazało się, że żona mężczyzny jest ciężko chora i musi być pod stałą opieką lekarzy, odebrano mu dzieci. Trzy dziewczynki umieszczono w rodzinie zastępczej. – Dzieci umieszczono w muzułmańskiej rodzinie, co odbiega dalece od kulturowego wychowania dziewczynek. Znajdowały się one 300-400 kilometrów od miejsca zamieszkania ojca, który mógł się z nimi kontaktować i nie pozbawiono go władzy rodzicielskiej – mówi pełnomocnik Denisa Lisova mec. Bartosz Lewandowski.

Najstarsza z dziewczynek skarżyła się ojcu, m.in. że nawet mimo choroby, musiała ona wykonywać prace domowe. Lisov w trakcie ostatniego widzenia zabrał dzieci i uciekł do Polski. W ślad za nim ruszył opiekun dziewczynek. Gdy doszło do konfrontacji, najstarsza z córek Rosjanina wpadła w histerię i okazywała lęk wobec Szweda. W trakcie rozprawy okazało się, że ten nie jest w stanie przedstawić żadnych dokumentów potwierdzających jego prawo do opieki nad dziećmi. Pytany przez Marcina Pośpiecha, mężczyzna nie chciał również komentować całej sprawy.

Po wielu godzinach przesłuchania sąd zadecydował, że Denis Lisov, wraz z córkami, pozostaną w Polsce. – To orzeczenie pokazuje, że sądy i organa polskie zdecydowanie stoją po stronie autonomii życia rodzinnego, prawa rodziców do opieki nad dziećmi i prawa dzieci do bycia pod opieką rodziców. Bardzo się cieszę z tego bardzo mądrego orzeczenia – komentował drugi pełnomocnik Rosjanina, mec. Babken Khanzadyan. – Teraz najważniejsze jest to, że jestem razem z dziećmi. Udało nam się osiągnąć zamierzone cele. Uważam, że szwedzkie władze nie miały moralnego prawa, żeby zabrać moje dzieci – dodaje sam Denis Lisov.

Obecnie Denis Lisov stara się o status uchodźcy w Polsce. Do czasu rozpatrzenia wniosku zatrzymał się on, wraz z córkami, w użyczonym im mieszkaniu.

Zapraszamy do wysłuchania całej relacji.

*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi: 
Patrycjusz Wyżga
Autor relacji: Marcin Pośpiech
Data emisji: 4.04.2019
Godzina emisji: 16.38

ml/kd

Czytaj także

Gdy nauczyciel stosuje przemoc

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2019 19:00
"Pani Ela bije, boje". To słowa 7-letniego Kuby, niepełnosprawnego przedszkolaka z Głogowa, nad którym znęcała się wychowawczyni – Elżbieta K.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odzyskać rodzinę 

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2019 18:42
Warszawski sąd rozstrzygał dziś w sprawie przyszłości rodziny Denisa Lisova. Rosjanin z rodziną od kilku lat mieszkał w Szwecji.
rozwiń zwiń