Kto stoi za zamachami na Sri Lance?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2019 17:44
Tak zwane Państwo Islamskie przyznało się do przeprowadzenia w niedzielę na Sri Lance serii samobójczych zamachów. Miał to być odwet za ataki na meczety w Nowej Zelandii, do których doszło ponad miesiąc temu. Według najnowszych informacji lista ofiar niedzielnych aktów terroru wzrosła do 321. 
Audio
  • Tragedia na Sri Lance. Zignorowano ostrzeżenia? (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Mieszkańcy Sri Lanki oddają hołd ofiarom zamachów.
Mieszkańcy Sri Lanki oddają hołd ofiarom zamachów. Foto: PAP/EPA/RAJAT GUPTA

Lankijskie władze podały najpierw nazwy dwóch lokalnych radykalnych ugrupowań islamskich, które ich zdaniem odpowiedzialne są za przeprowadzenie zamachów. Później w internecie pojawiło się oświadczenie przypisywane tzw. Państwu Islamskiemu, które wzięło na siebie odpowiedzialność za akty terroru na Sri Lance. 

Wstępne wyniki śledztwa wskazują na to, że ataki na kościoły i hotele w Niedzielę Wielkanocną stanowiły odwet za atak na dwa meczety w Christchurch w Nowej Zelandii, do których doszło w połowie marca. W Nowej Zelandii zginęło wówczas 50 osób. W związku z zamachami na Sri Lance do tej pory zatrzymano ponad 40 osób, w tym jednego obywatela Syrii. Na Sri Lance obowiązuje stan wyjątkowy i godzina policyjna. 

– Jeśli Amerykanie przed 11 września mogli zignorować sygnały na temat zagrożenia, to dlaczego takiego błędu nie miałyby popełnić służby znacznie mniejszych państw? Z drugiej strony Sri Lanka nie jest państwem, które nie zna problemu walki z organizacjami terrorystycznymi – mówi Zbigniew Parafianowicz, dziennikarz z działu zagranicznego "Dziennika Gazety Prawnej".

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której poruszono również temat wyborów prezydenckich na Ukrainie. 

*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi:
 Patrycjusz Wyżga
Autor rozmowy: Michał Żakowski 
Gość: Zbigniew Parafianowicz ("Dziennik Gazeta Prawna")
Data emisji: 23.04.2019
Godzina emisji: 17.22

IAR/kw/gs

Czytaj także

Czy czeka nas zmiana władzy w Izraelu?

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2019 18:00
Wybory do Knesetu. Najpoważniejsza walka toczy się miedzy rządzącym nieprzerwanie od 10 lat prawicowym Likudem premiera Benjamina Netanjahu a centrolewicowym Niebiesko-Białym sojuszem byłego szefa sztabu generalnego Benny'ego Gantza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Kubę czekają wielkie zmiany?

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2019 17:30
– Nowa konstytucja to potwierdzenie stanu faktycznego, ale i próba otwarcia się Kuby na kapitalizm w modelu chińskim – mówi Maciej Okraszewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odbudujmy Notre Dame. Polskie Radio przyłącza się do apelu przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2019 17:30
– Ta akcja już się rozwija i jest zbudowana na czymś, co cechuje Polaków, na wrażliwości. Stało się coś dramatycznego, jakby pękło serce Europy, chrześcijańskie serce Europy, ale nie tylko. Notre Dame to symbol niezwykły, o stracie i bólu przenikającym serca mówili wierzący i niewierzący – mówił w Trójce prezes Polskiego Radia Andrzej Rogoyski.   
rozwiń zwiń