Wizyta Kim Dzong Una w Rosji

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2019 18:13
Pociąg wiozący przywódcę komunistycznej Północy Kim Dzong Una dotarł do Władywostoku, gdzie na jutro (25.05.2019) zaplanowano spotkanie przywódców Rosji i Korei Północnej.
Audio
  • Wspólne plany Rosji i Korei Północnej (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Kim Dzong Un w drodze do Rosji
Kim Dzong Un w drodze do Rosji Foto: PAP/EPA/YONHAP

To pierwsza zagraniczna wizyta Kim Dzong Una od czasu szczytu w Hanoi, na którym Korea Północna i USA nie doszły do porozumienia w kwestii denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego. W opinii obserwatorów to skłoniło Pjongjang do wzmacniania relacji z tradycyjnymi sojusznikami – Rosją i Chinami. O ile Kim Dzong Un od ubiegłego roku trzykrotnie spotkał się z prezydentem Chin, o tyle będzie to jego pierwsze bezpośrednie spotkanie z Władimirem Putinem. 

We Władywostoku trwają ostatnie przygotowania do wizyty obu przywódców. Główne tematy rozmów Kima i Putina oscylować mają wokół sposobu przełamania impasu w negocjacjach rozbrojeniowych. 

– Wygląda to trochę tak, że Korea Północna dobiera sobie przedstawicieli państw, z którymi chce rozmawiać. Oczywiście nie chcę budować wizerunku tego kraju jako wszechpotężnego i układającego te klocki światowej polityki po swojemu, ale na pewno musimy zwrócić uwagę na kontekst tej wizyty – mówi Oskar Pietrewicz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi:
 Patrycjusz Wyżga
Autor rozmowy: Michał Żakowski 
Gość: Oskar Pietrewicz (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)
Data emisji: 24.04.2019
Godzina emisji: 17.21

kw/mk

Czytaj także

Czy Kubę czekają wielkie zmiany?

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2019 17:30
– Nowa konstytucja to potwierdzenie stanu faktycznego, ale i próba otwarcia się Kuby na kapitalizm w modelu chińskim – mówi Maciej Okraszewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odbudujmy Notre Dame. Polskie Radio przyłącza się do apelu przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2019 17:30
– Ta akcja już się rozwija i jest zbudowana na czymś, co cechuje Polaków, na wrażliwości. Stało się coś dramatycznego, jakby pękło serce Europy, chrześcijańskie serce Europy, ale nie tylko. Notre Dame to symbol niezwykły, o stracie i bólu przenikającym serca mówili wierzący i niewierzący – mówił w Trójce prezes Polskiego Radia Andrzej Rogoyski.   
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto stoi za zamachami na Sri Lance?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2019 17:44
Tak zwane Państwo Islamskie przyznało się do przeprowadzenia w niedzielę na Sri Lance serii samobójczych zamachów. Miał to być odwet za ataki na meczety w Nowej Zelandii, do których doszło ponad miesiąc temu. Według najnowszych informacji lista ofiar niedzielnych aktów terroru wzrosła do 321. 
rozwiń zwiń