Kryzys w SPD i polityczna przyszłość Niemiec

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2019 17:34
– Straszne dreszcze i wielkie emocje trwają w niemieckiej polityce. Wielka koalicja jest w kryzysie. Rozważa się już kilka wariantów, co może się wydarzyć w najbliższych dniach. Istnieje nawet prawdopodobieństwo, że Angela Merkel będzie musiała odejść – mówi Olga Doleśniak-Harczuk z Instytutu Staszica. 
Audio
  • Olga Doleśniak-Harczuk o sytuacji politycznej w Niemczech (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Andrea Nahles
Andrea Nahles Foto: PAP/EPA/FELIPE TRUEBA

Andrea Nahles zamierza ogłosić swoją rezygnację z funkcji przewodniczącej frakcji SPD w Bundestagu po słabym wyniku partii w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Funkcję przewodniczącego, także na okres przejściowy, obejmie dotychczasowy wiceprzewodniczący frakcji Rolf Muetzenich. Najpoważniejszy kandydat na szefa SPD, obecny szef resortu finansów Olaf Scholz odmówił przyjęcia tej funkcji. Także inny poważny kandydat, premier Dolnej Saksonii Stephan Weil, nie chce być szefem partii. 

Podczas posiedzenia zarządu Socjaldemokratycznej Partii Niemiec podjęto decyzję, że partią przez okres przejściowy ma zarządzać troje specjalnie powołanych komisarzy. Po rezygnacji Andrei Nahles z funkcji przewodniczącej SPD nie wyłoniono żadnego kandydata na jej miejsce. 

Co jeszcze może się wydarzyć u naszych zachodnich sąsiadów? Czy trwa tam właśnie polityczny kryzys? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi:
 Marcin Pośpiech
Autor rozmowy: Michał Żakowski 
Gość: Olga Doleśniak-Harczuk (Nowe Państwo, Instytut Staszica)
Data emisji: 3.06.2019
Godzina emisji: 17.22

kw/ml

Czytaj także

Co dla Polski oznacza wybór nowego prezydenta Litwy?

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2019 17:50
Wybory prezydenckie na Litwie wygrał w II turze 55-letni Gitanas Nauseda. Jest ekonomistą i doktorem nauk społecznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto pokieruje pracami Komisji Europejskiej?

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2019 17:45
Weber, Timmermans, Szefczovicz? Kto z nich zostanie szefem Komisji Europejskiej? To podstawowe pytanie, jakie pada po europejskich wyborach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wejście na Mount Everest, czyli jak ambicja może zabić

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2019 17:30
Mount Everest zbiera śmiertelne żniwo. W ostatnim czasie, podczas próby zdobycia najwyższego szczytu świata, zginęło 11 osób. 
rozwiń zwiń