X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

30. rocznica masakry na placu Tian'anmen. Pamięć Chin. Pamięć świata

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2019 18:00
– Bezpośrednich znaków, symboli tego, co pamiętamy, sprzed 30 lat nie ma, ale pamięć o tym, co się wydarzyło, paradoksalnie jest pod postacią tysięcy kamer, setek nieumundurowanych i dobrze zamaskowanych funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa – mówi Tomasz Sajewicz, korespondent Polskiego Radia w Chinach. 
Audio
  • 30. rocznica masakry na placu Tian’anmen. Jak zmieniły się Chiny przez te lata? (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
Wieczorne czuwanie w  Hongkongu ku pamięci ofiar masakry na placu Tiananmen
Wieczorne czuwanie w Hongkongu ku pamięci ofiar masakry na placu Tian'anmenFoto: PAP/ EPA/JEROME FAVRE

4 czerwca 2019 roku obchodzimy 30. rocznicę wydarzeń na placu Tian'anmen w Pekinie, gdzie w 1989 roku chińskie wojsko otworzyło ogień do uczestników prodemokratycznych demonstracji, domagających się reform politycznych. W ChRL masakra wciąż jest tematem tabu, a komunistyczne chińskie władze cenzurują wszelkie wzmianki o niej. Liczba zabitych nie jest znana, a szacunki wahają się od kilkuset do nawet 2 tys. ofiar. W Hongkongu zapowiedziano czuwanie przy świecach z okazji rocznicy. 

Czy Chińczycy pamiętają o wydarzeniach i protestach, do jakich doszło w wielu miastach w 1989 roku? Czym są "incydenty społeczne" w Chinach? Czy wiemy kim był "człowiek z siatką", który stanął samotnie na przeciw czołgu ?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.


O pamięci o ofiar masakry na placu Tian'anmen apelowano w rocznicę wydarzeń m.in w Manili, fot. PAP/EPA/MARK R. CRISTINO O pamięci o ofiar masakry na placu Tian'anmen apelowano w rocznicę wydarzeń m.in w Manili, fot. PAP/EPA/MARK R. CRISTINO

*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi: 
Patrycjusz Wyżga
Autor rozmowy: Ernest Zozuń 
Gość: Tomasz Sajewicz (korespondent Polskiego Radia w Chinach) 
Data emisji: 4.06.2019
Godzina emisji: 17.23

gs


Czytaj także

Masakra na Placu Tiananmen - tragiczne wydarzenia w Chinach

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2019 05:00
Kiedy w Polsce tworzyła się demokracja, w Chinach bezwzględnie łamano prawa człowieka, a na ulicach lała się krew demonstrantów. 4 czerwca 1989 roku chińska armia wjechała czołgami na Plac Tiananmen w Pekinie, dokonując masakry kilku tysięcy osób, głównie studentów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak dziś wygląda sytuacja Tybetańczyków?

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2019 18:00
Mija 60 lat odkąd duchowy i polityczny przywódca Tybetańczyków Dalajlama musiał uciekać z Chin do Indii, po krwawo stłumionym powstaniu tybetańskim. Od tego czasu władze Chin twierdzą, że wprowadzają "reformy demokratyczne". 
rozwiń zwiń