Plany Donalda Trumpa wobec Wielkiej Brytanii

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2019 17:40
To ostatni dzień wizyty państwowej prezydenta USA w Wielkiej Brytanii. Donald Trump bierze udział w obchodach 75. rocznicy lądowania aliantów w Normandii.
Audio
  • Czy Wielkiej Brytanii opłaca się współpraca z USA? (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Donald Trump i Theresa May
Donald Trump i Theresa May Foto: PAP/EPA/NEIL HALL

Po południu leci do Irlandii, gdzie spotka się z premierem Leo Varadkarem. To dobry moment, by tę wizytę – pełną nieoczekiwanych, a może oczekiwanych wypowiedzi amerykańskiego prezydenta – podsumować. 

– Donald Trump ma skłonności do tego, żeby wszelkie umowy, które będzie lub planuje negocjować, nazywać wspaniałymi i niezrównanymi. Warto jednak podkreślić, że Stany Zjednoczone są w stanie zaoferować Brytyjczykom dobre warunki handlowe, ale z pewnością nie będzie to tak duży rynek zbytu, jakim jest Unia Europejska – zaznacza Krzysztof Winkler z Grupy Britannia Uniwersytetu Warszawskiego. 

Czy Donaldowi Trumpowi udało się przekonać Brytyjczyków do bliskich związków z USA zamiast z UE? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania. 

*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi: 
Patrycjusz Wyżga
Autor rozmowy: Ernest Zozuń 
Gość: Krzysztof Winkler (Grupa Britannia, Uniwerystet Warszawski)
Data emisji: 5.06.2019
Godzina emisji: 17.22

kw/mk

Czytaj także

Kto pokieruje pracami Komisji Europejskiej?

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2019 17:45
Weber, Timmermans, Szefczovicz? Kto z nich zostanie szefem Komisji Europejskiej? To podstawowe pytanie, jakie pada po europejskich wyborach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kryzys w SPD i polityczna przyszłość Niemiec

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2019 17:34
– Straszne dreszcze i wielkie emocje trwają w niemieckiej polityce. Wielka koalicja jest w kryzysie. Rozważa się już kilka wariantów, co może się wydarzyć w najbliższych dniach. Istnieje nawet prawdopodobieństwo, że Angela Merkel będzie musiała odejść – mówi Olga Doleśniak-Harczuk z Instytutu Staszica. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

30. rocznica masakry na placu Tian'anmen. Pamięć Chin. Pamięć świata

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2019 18:00
– Bezpośrednich znaków, symboli tego, co pamiętamy, sprzed 30 lat nie ma, ale pamięć o tym, co się wydarzyło, paradoksalnie jest pod postacią tysięcy kamer, setek nieumundurowanych i dobrze zamaskowanych funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa – mówi Tomasz Sajewicz, korespondent Polskiego Radia w Chinach. 
rozwiń zwiń