Protesty w Hongkongu. "Pekin sprawdza wytrzymałość mieszkańców"

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2019 18:00
– Od 1997 roku, kiedy Hongkong wrócił pod władzę Pekinu, przez 50 lat miała obowiązywać zasada "jeden kraj, dwa systemy". Miał on nie podlegać chińskiej policji, jurysdykcji ani niczemu innemu, co mogłoby ograniczać wolność słowa. W praktyce okazało się inaczej – mówi Rafał Tomański.
Audio
  • Czy protesty w Hongkongu mają szansę zapobiec wprowadzeniu prawa ekstradycyjnego? (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
Środowe protesty na ulicach Hongkongu. Parasolki mają choć częściowo chronić protestujących przed gazem łzawiącym
Środowe protesty na ulicach Hongkongu. Parasolki mają choć częściowo chronić protestujących przed gazem łzawiącymFoto: PAP/ EPA/VERNON YUEN

Środowe protesty na ulicach Hongkongu Środowe protesty na ulicach Hongkongu

W ocenie rozmówcy Ernesta Zozunia obecnie proponowana ustawa ma skrócić lub zakończyć funkcjonowanie zasady "jeden kraj, dwa systemy". – Pekin krok po kroku sprawdza wytrzymałość mieszkańców. To, co wiedzieliśmy dziś, to taka druga część tego, co zaczęło się w niedzielę, kiedy, jak twierdzą organizatorzy, milion osób wyszło na ulice Hongkongu. Mówiono o lodowcu z ludzi, który sunął przez miasto – przyznaje Rafał Tomański. 

Dziesiątki tysięcy ludzi wyszło na ulice Hongkongu, protestując przeciwko rozpatrywanemu przez Radę Legislacyjną tej enklawy projektowi ustawy zezwalającej na ekstradycję osób podejrzanych o przestępstwa do Chin kontynentalnych. Krytycy ustawy argumentują, że chiński system wymiaru sprawiedliwości dopuszcza stosowanie tortur, arbitralnego przetrzymywania w areszcie i wymuszanie zeznań. Opozycja przeciwko ustawie jest w Hongkongu powszechna, jednocząc m. in. szkoły, środowiska prawnicze i biznesowe. Napisano już setki petycji do władz w tej sprawie. 

Dlaczego protesty, do jakich doszło w środę, miały bardziej poważny charakter? Czy to miasto stanie się ofiarą obecnej sytuacji Chin i m.in. wojny handlowej z USA?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

Środowe protesty na ulicach Hongkongu. Środowe protesty na ulicach Hongkongu.

*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi: 
Patrycjusz Wyżga
Autor rozmowy: Ernest Zozuń 
Gość: Rafał Tomański (Business Insider Polska)
Data emisji: 12.06.2019
Godzina emisji: 17.23

gs

Czytaj także

Po co Chinom system kredytu socjalnego?

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2019 17:40
W Pekinie rozpoczęła się doroczna sesja Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych, który jest chińskim odpowiednikiem parlamentu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

30. rocznica masakry na placu Tian'anmen. Pamięć Chin. Pamięć świata

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2019 18:00
– Bezpośrednich znaków, symboli tego, co pamiętamy, sprzed 30 lat nie ma, ale pamięć o tym, co się wydarzyło, paradoksalnie jest pod postacią tysięcy kamer, setek nieumundurowanych i dobrze zamaskowanych funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa – mówi Tomasz Sajewicz, korespondent Polskiego Radia w Chinach. 
rozwiń zwiń