"Trębacz" pokonał "rewolwerowca". Dlaczego wyniki wyborów w Goerlitz są tak ważne?

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2019 18:00
– Wszyscy, nie tylko w Goerlitz i Saksonii, wyczekiwali z drżeniem wygranej kandydata AfD. Miał bardzo duże szanse. Wieczór wyborczy był niesamowity i do samego końca nie było wiadomo, czy wielka koalicja pokona Alternatywę dla Niemiec. Udało im się to – mówi dr Anna Kwiatkowska-Drożdż z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Audio
  • Zaskakujące wyniki wyborów na burmistrza Goerlitz (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Trabant oklejony plakatami wyborczymi kandydata AfD na burmistrza Goerlitz Sebastiana Wippela
Trabant oklejony plakatami wyborczymi kandydata AfD na burmistrza Goerlitz Sebastiana WippelaFoto: PAP/EPA/FILIP SINGER

Kandydat narodowo-konserwatywnej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD) Sebastian Wippel przegrał wybory na burmistrza Goerlitz. Wippel miał szansę zostać pierwszym włodarzem miasta z ramienia tej partii. Według nieoficjalnych jeszcze wyników burmistrzem Goerlitz zostanie kandydat CDU Octavian Ursu. Na pochodzącego z Rumunii trębacza lokalnego teatru zagłosowało 55,2 proc. mieszkańców graniczącego z polskim Zgorzelcem miasta. Na byłego żołnierza i policjanta, którego wystawiała AfD, zagłosowało 44,8 proc. obywateli. Stosunek oddanych głosów wyniósł 14043 do 11390.

AfD liczyła, że Goerlitz wywoła efekt kuli śnieżnej przed zaplanowanymi na wrzesień wyborami do parlamentu Saksonii. CDU tymczasem odetchnęła z ulgą. Sekretarz generalny chadeków, pochodzący ze Szczecina Paul Ziemiak, stwierdził, że kandydat jego ugrupowania został wyniesiony do władzy przez "szeroki sojusz". Za Octavianem Ursu opowiedzieli się też Zieloni i partia Lewica.

Czy ta porażka AfD może oznaczać również ich klęskę w wyborach w kolejnych landach? Zapraszamy do słuchania dołączonej audycji.

*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi:
Marcin Pośpiech
Autor rozmowy: Michał Żakowski
Gość: dr Anna Kwiatkowska-Drożdż (Zespół Niemiec i Europy Północnej Ośrodka Studiów Wschodnich)
Data emisji: 17.06.2019
Godzina emisji: 17.20

IAR/ml/gs

Czytaj także

Po co Chinom system kredytu socjalnego?

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2019 17:40
W Pekinie rozpoczęła się doroczna sesja Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych, który jest chińskim odpowiednikiem parlamentu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

30. rocznica masakry na placu Tian'anmen. Pamięć Chin. Pamięć świata

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2019 18:00
– Bezpośrednich znaków, symboli tego, co pamiętamy, sprzed 30 lat nie ma, ale pamięć o tym, co się wydarzyło, paradoksalnie jest pod postacią tysięcy kamer, setek nieumundurowanych i dobrze zamaskowanych funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa – mówi Tomasz Sajewicz, korespondent Polskiego Radia w Chinach. 
rozwiń zwiń