X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy zaspanym jest chłodniej? O sposobach na walkę z upałem

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2019 17:40
Zdaniem badaczy ze State University of New York, na chłodzenie naszego ciała wpływa… ziewanie. Jak chłodzić nasz organizm, zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz?
Audio
  • Polaków sposoby na ochłodę (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/greenaperture

Zanurzyć się w zimnej wodzie? Szybko jechać na rowerze? Zacząć słuchać jazzu? Polacy mają mnóstwo metod na radzenie sobie z wysokimi temperaturami.

– Ostre jedzenie wzmaga pocenie. Organizm dostaje dodatkowy sygnał, żeby się pocić. Ostre jedzenie jest najpopularniejsze w krajach, w których jest zazwyczaj gorąco, to jest bardzo dobry sposób, żeby zmusić organizm do jeszcze większego pocenia się, a więc po prostu do chłodzenia siłami natury – tłumaczy fizyk Bogdan Janus z Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi.

– Najprostszą metodą jest wiatrak, czyli ruch powietrza. Organizm najlepiej schładza się przez intensywne parowanie. Mamy wtedy ochładzanie przez naszą własną, wewnętrzną klimatyzację. Oczywiście musimy pić bardzo dużo płynów. Parująca woda obniża temperaturę ciała, ale jest to skuteczne tylko wtedy, kiedy jest ruch powietrza, czyli znowuż to powietrze porusza się nad ciałem – dodaje dr n. med. Wojciech Marusza.

Jakie jeszcze sposoby mają Polacy na schłodzenie się? Dowiedzą się o tym Państwo, słuchając dołączonego nagrania.

*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi: 
Marcin Pośpiech
Goście: Bogdan Janus (Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi), dr Agnieszka Jarosz (Instytut Żywności i Żywienia), Wojciech Marusza (doktor nauk medycznych)
Autor rozmowy: Tomasz Jeleński
Data emisji: 26.06.2019
Godzina emisji: 17:37

kr

Czytaj także

Po co Chinom system kredytu socjalnego?

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2019 17:40
W Pekinie rozpoczęła się doroczna sesja Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych, który jest chińskim odpowiednikiem parlamentu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

30. rocznica masakry na placu Tian'anmen. Pamięć Chin. Pamięć świata

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2019 18:00
– Bezpośrednich znaków, symboli tego, co pamiętamy, sprzed 30 lat nie ma, ale pamięć o tym, co się wydarzyło, paradoksalnie jest pod postacią tysięcy kamer, setek nieumundurowanych i dobrze zamaskowanych funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa – mówi Tomasz Sajewicz, korespondent Polskiego Radia w Chinach. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska chemia - wielka polska branża z wielkimi wyzwaniami

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2019 15:22
Branża chemiczna odgrywa kluczową rolę dla gospodarki Polski, a jej dalszy rozwój zależy od innowacyjności – napisali m.in. w listach do uczestników zainagurowanego w środę w Płocku (Mazowieckie) 6. Kongresu Polska Chemia prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń