USA i Korea Północna. Szansa na przełom?

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2019 18:00
Donald Trump i Kim Dzong Un spotkali się we wspólnej strefie bezpieczeństwa Korei Południowej i Korei Północnej, na granicy pomiędzy tymi państwami.
Audio
  • Co przyniesie spotkanie Trumpa z Kim Dzong Unem w Korei Płn.? (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Donald Trump spotkał się z Kim Dzong Unem przy okazji wizyty w południowokoreańskim Seulu
Donald Trump spotkał się z Kim Dzong Unem przy okazji wizyty w południowokoreańskim SeuluFoto: PAP/EPA/YONHAP

Amerykański przywódca przeszedł na chwilę na stronę północną, tym samym Trump jako pierwszy urzędujący prezydent USA przekroczył granicę Korei Północnej i przebywał przez chwilę na jej terytorium.

66 lat po zawarciu rozejmu kończącego działania zbrojne w wojnie koreańskiej (1950-53) doszło do "wspaniałego wydarzenia", gdy przywódcy KRLD i USA wymienili "historyczny uścisk dłoni" w Panmundżomie, znanym wcześniej jako symbol podziału – napisano w depeszy KCNA. 

Według tej agencji Kim i Trump uzgodnili, że będą utrzymywać bliskie kontakty oraz "wznowią i będą posuwali naprzód produktywny dialog na rzecz osiągnięcia nowego przełomu w denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego oraz w dwustronnych relacjach".

– Donald Trump starał się sprzedać nam taką wizję wypadków, która sugeruje, że jest na tyle zdolnym przywódcą, który zmienia rzeczywistość za pstryknięciem palców. Czasem wydaje się, że przygotowania do tego spotkania trwały od początku czerwca, czyli od wymiany korespondencji między Pjongjnangiem a Waszyngtonem – mówi Oskar Pietrewicz z PISM.

Prezydent USA ogłosił po spotkaniu, że oba kraje wznowią robocze negocjacje. To deklaracja kurtuazyjna czy rzeczywiście jest szansa na porozumienie? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
ProwadziMarcin Pośpiech
Autor rozmowyErnest Zozuń
Gość: Oskar Pietrewicz (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)
Data emisji: 1.07.2019
Godzina emisji: 17.22

IAR/ml

Czytaj także

Co przekazał światu Donald Trump?

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2019 18:00
Donald Trump wygłosił orędzie o stanie państwa. Amerykański prezydent potwierdził drugie spotkanie z liderem Korei Północnej Kim Dzong Unem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przerwany szczyt amerykańsko – północno-koreański w Hanoi

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2019 16:28
Dyplomaci starają się nie używać słowa "zerwany", ale wcześniej zakończone rozmowy, brak porozumienia i końcowego dokumentu to jednak oznaki że prezydent Trump i Kin Dzong Un nie rozeszli się w zgodzie.
rozwiń zwiń