Przełom w leczeniu bólu? Odkrycie polskich naukowców

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2019 16:50
Polscy badacze odkryli związek chemiczny o właściwościach przeciwbólowych, który może działać do pięciu tysięcy razy skuteczniej niż substancje obecnie dostępne w aptekach.
Audio
  • Skuteczniejsze leczenie bólu. Kiedy nowy lek może trafić do aptek? (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Joe Besure

Wciąż jednak przed badaczami z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Instytutu Farmakologii Polskiej Akademii Nauk dużo pracy. Jak wyglądała droga od pomysłu do jego realizacji? – Działamy metodą prób i błędów. Robimy kilkanaście, czasem kilkadziesiąt związków, z tego może być jeden dobry lub żaden – mówi Aleksandra Misicka-Kęsik, kierowniczka projektu z Wydziału Chemii UW.

– To jest bardzo fascynujące. To rodzaj zagadki do rozwiązania. Stawiamy pytanie, usiłujemy na nie odpowiedzieć w eksperymencie, cały czas zachowując bardzo wysoki krytycyzm – dodaje dr Barbara Przewłocka z Instytutu Farmakologii PAN.

Na jakim etapie są obecnie badania nad wyjątkową substancją? Jakich cech wymaga zawód badacza? Odpowiedzi m.in. na te pytania znajdą Państwo w dołączonym nagraniu.  

*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi: 
Piotr Łodej
Autorka materiału: Justyna Godz
Data emisji: 9.07.2019
Godzina emisji: 16.44

kr/gs

Czytaj także

"Te chore dzieci to nasze życie, nasza miłość"

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2013 17:20
Zakład Leczniczo-Opiekuńczy w Piszkowicach opiekuje się ciężko chorymi dziećmi, najczęściej porzuconymi tuż po urodzeniu. Obecnie przebywa w nim 48 dzieci w wieku od kilku miesięcy do 18 lat. O codziennych radościach i smutkach opowiadała m.in. dyrektor zakładu Eugenia Jakubowicz (siostra Łucja).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dobra wiadomość dla chorych dzieci z Piszkowic

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2014 19:00
Dzięki zmianom w prawie państwo pomoże w opiece nad dziećmi z ośrodka leczniczo-opiekuńczego w Piszkowicach. Małych podopiecznych Słuchacze Trójki znają już bardzo dobrze, bo wsparli ich hojnie podczas wielu akcji pomocy. Na specjalne konto ponownie można wpłacać pieniądze dla chorych dzieci. Numer rachunku to 27 1090 2327 0000 0005 9400 0070.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy boimy się lekarzy?

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2017 20:20
NFZ apeluje do pacjentów, aby pamiętali o odwoływaniu wizyt u lekarzy.
rozwiń zwiń