X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Lekarze każdego roku będą musieli mierzyć i ważyć palących pacjentów

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2019 16:40
Od 1 stycznia 2020 roku lekarz rodzinny będzie miał obowiązek corocznych pomiarów wzrostu i wagi pacjenta oraz przeprowadzenia ankiety dotyczącej palenia papierosów. Tak mówi specjalne rozporządzenie ministra zdrowia.
Audio
  • Lekarze będą zobowiązani corocznie mierzyć i ważyć palących pacjentów (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Pilotsevas

Celem tych postanowień jest profilaktyka groźnych chorób cywilizacyjnych. Z nowego pomysłu Ministerstwa Zdrowia nie są zadowoleni sami lekarze, którzy już teraz nie narzekają na brak "papierkowej roboty". Co na to pacjenci i czy takie dodatkowe badania mają sens?

– Tak, to są pytania, które pozwolą lekarzowi oszacować, jak głęboko pacjent jest uzależniony, czy będzie potrzebne leczenie farmakologiczne. Ta ankieta dotyczy tak naprawdę największych czynników ryzyka, jeżeli chodzi o zdrowie – palenia papierosów, nadwagi i otyłości. Nie jest to dodanie nowych obowiązków, tylko co lekarz podstawowej opieki zdrowotnej powinien robić od lat, od zawsze – twierdzi dr Irena Przepiórka, koordynator Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym w Centrum Onkologii w Warszawie.

Co, gdy pacjent nie wyrazi zgody na wypełnienie ankiety? Jakie jeszcze, oprócz nałogu tytoniowego, czynniki wpływają na rozwój chorób onkologicznych? 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi:
 Patrycjusz Wyżga 
Autorka materiału: Ewa Dudzińska
Data emisji: 16.07.2019
Godzina emisji: 16.36

kr/kw

Czytaj także

Czy papierosy powinny być coraz droższe?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2019 13:00
Z jednej strony rząd uszczelnia cały system podatkowy, z drugiej szuka większych wpływów planując podwyżki akcyzy na alkohol i papierosy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe prawo antynikotynowe w Szwecji - sprawdź, w jakich miejscach nie zapalisz

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2019 10:52
Od dzisiaj w Szwecji obowiązuje nowe prawo antynikotynowe, zakazujące palenia tytoniu m.in. w ogródkach kawiarnianych oraz przy wejściach do hoteli. Nieprecyzyjne przepisy budzą jednak sporo wątpliwości wśród palaczy oraz właścicieli lokali.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzecznik MS: R. Terlecki wyjaśnił spotkanie z koncernem tytoniowym

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2019 14:41
- Sprawa spotkania z przedstawicielami koncernu tytoniowego w Sejmie została wyjaśniona przez szefa klubu PiS Ryszarda Terleckiego. Spotkanie odbyło się w budynku Sejmu i nie dotyczyło prac legislacyjnych - powiedział rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości Jan Kanthak.
rozwiń zwiń