Wokół wizyty prezydenta Litwy w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2019 18:22
Nowy prezydent Litwy Gitanas Nauseda przyjechał do Polski. To jego pierwsza oficjalna wizyta zagraniczna. Politykowi towarzyszy małżonka Diana Nausediene.
Audio
  • Wizyta Gitanasa Nauseda w Polsce (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
Prezydent RP Andrzej Duda (P) oraz prezydent Republiki Litewskiej Gitanas Nauseda
Prezydent RP Andrzej Duda (P) oraz prezydent Republiki Litewskiej Gitanas NausedaFoto: PAP/Marcin Obara

Litewski przywódca spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą. Przed nim jeszcze rozmowy z premierem Mateuszem Morawieckim, marszałkami Sejmu i Senatu oraz prezesem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim. 

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że Litwa jest ważnym sąsiadem i strategicznym sojusznikiem Polski. Chodzi nie tylko o relacje dwustronne, ale również współpracę w szerszych formatach, takich jak: NATO, Unia Europejska oraz Inicjatywa Trójmorza. W kontekście tej ostatniej Andrzej Duda podkreślał, że współpraca dotyczy między innymi projektów infrastrukturalnych i zwiększenia niezależności energetycznej. 

– Poprzednia prezydent Litwy, Dalia Grybauskaite, jako polityk była dla mnie przykładem uprzedzenia charakterystycznego dla dużej części litewskiej klasy politycznej. Jeśli jest coś takiego jak psychologia polityki, to jest to dobry przykład, czyli przekonanie, że w stosunkach polsko-litewskich ważniejsze jest zagrożenie niż wspólna historia – mówi prof. Paweł Kowal z Polskiej Akademii Nauk. 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania rozmowy. 

*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi:
 Patrycjusz Wyżga 
Autor rozmowy: Michał Żakowski 
Gość: prof. Paweł Kowal (Polska Akademia Nauk)
Data emisji: 16.07.2019
Godzina emisji: 17.22

IAR/kw/ml

Czytaj także

Politycy w social mediach. Jakie błędy popełniają?

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2019 16:52
Internet to poteżny instrument budowania wizerunku, także dla polityków. Na portalach społecznościowych możemy oglądać ich nie od dziś. Tym, co dziwi, są czasem treści, które czasem prezentują na swoich profilach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego na polskich banknotach nie ma wizerunku żadnej kobiety?

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2019 18:24
W banknotach interesuje nas głównie nominał, ale nie tylko. Nie da się nie zauważyć, że na polskiej walucie widnieją wyłącznie wizerunki mężczyźni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Turcja i Francja przeciwko USA?

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2019 17:45
Prezydent Recep Tayyip Erdogan zapowiedział w poniedziałek, że rosyjski rakietowy system obrony powietrznej S-400, którego pierwsze elementy dotarły już do Turcji, będzie w pełni wdrożony w kwietniu 2020 roku. 
rozwiń zwiń