X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Co wydarzy się w cieśninie Ormuz?

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2019 17:45
Mająca w najwęższym miejscu 33 km cieśnina Ormuz to najważniejsza droga transportu ropy naftowej z Zatoki Perskiej na światowe rynki. Mimo regionalnych konfliktów przepływa nią blisko jedna piąta światowego zapotrzebowania na ten surowiec. 
Audio
  • Konflikt na linii Iran-Świat? (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/Yury Birukov

Cieśnina położona jest między Zatoką Perską a Zatoką Omańską i oddziela Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz Oman od Iranu. Ten szlak komunikacyjny ma olbrzymie znaczenie strategiczne. Przepływa nim ok. 17,4 mln baryłek ropy dziennie, co stanowi blisko jedną piątą światowego zużycia tego surowca. Szacuje się, że to nawet 40 proc. ropy transportowanej drogą morską. 

Ilość ropy, która codziennie transportowana jest przez cieśninę Ormuz to w przybliżeniu dwa razy więcej, niż cała jej produkcja w USA. Około 80 proc. z niej kierowana jest na rynki azjatyckie. 

19 lipca irańska Gwardia Rewolucyjna przejęła kontrolę nad brytyjskim tankowcem Stena Impero w cieśninie Ormuz. Przejęcie jednostki jest najprawdopodobniej odwetem za wcześniejszą decyzję Brytyjczyków o zatrzymaniu irańskiego Grace I w pobliżu Gibraltaru. 

Brytyjski minister spraw zagranicznych Jeremy Hunt zapowiedział w poniedziałek możliwość utworzenia europejskiej misji morskiej, mającej zapewnić ochronę statków handlowych w cieśninie Omruz. 

– Sytuacja może wymknąć się spod kontroli. Wystarczy jakaś pomyłka lub dojdzie do jakiejś kolizji okrętu czy zginą jacyś ludzie. Może się tak stać, jeśli ktoś zdecyduje się pokazać swoją siłę – mówi Adam Balcer z Uniwersytetu Warszawskiego. 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania rozmowy. 

*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi:
 Patrycjusz Wyżga 
Autor rozmowy: Michał Żakowski 
Gość: Adam Balcer (WiseEuropa, Uniwersytet Warszawski) 
Data emisji: 23.07.2019
Godzina emisji: 17.20

kw

Czytaj także

Władimir Putin prezydentem związku Rosji i Białorusi?

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2019 17:44
Prezydent Białorusi rozpoczął wizytę w Rosji. Aleksander Łukaszenka przez dwa dni spotyka i rozmawia z prezydentem Władimirem Putinem o przyszłości Białorusi i Rosji. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy na przejściach na pieszych będzie bezpieczniej? Odpowiednia petycja trafiła do dalszych prac

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2019 16:40
Liczba osób, które tracą życie na przejściach na pieszych w Polsce, wciąż rośnie. Ze wszystkich ofiar wypadków drogowych ci, którzy stracili życie na pasach, stanowią prawie 30 proc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto zostanie premierem Ukrainy?

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2019 17:34
Partia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego po raz pierwszy w historii tego kraju może utworzyć jednopartyjną większość parlamentarną. W niedzielnych wyborach do Rady Najwyższej prowadzi ona w głosowaniu na listy partyjne i zwycięża w okręgach jednomandatowych. 
rozwiń zwiń