Czy Gurbanguly Berdimuhamedow nie żyje?

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2019 17:32
Turkmenistan to czwarty kraj na świecie pod względem wydobycia gazu ziemnego, na którego czele stoi ekscentryczny dyktator Gurbanguly Berdimuhamedow. W moskiewskim radiu po raz pierwszy usłyszano plotki mówiące, że Berdimuhamedow, który od dłuższego czasu nie pojawił się publicznie, nie żyje.
Audio
  • Czy doniesienia o śmierci prezydenta Turkmenistanu się potwierdzą? (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
Gurbanguly Berdimuhamedow
Gurbanguly BerdimuhamedowFoto: shutterstock.com/deepspace

O prawdziwość pogłosek o śmierci dyktatora oraz o to, jak zmieniłaby ona sytuację w Turkmenistanie, zapytaliśmy Annę Łabuszewską z Ośrodka Studiów Wschodnich.

– Eksperci, którzy zajmują się trudnościami gospodarczymi Turkmenistanu, mówią, że możliwy jest nawet rozpad tego kraju na obszary kontrolowane przez poszczególne grupy interesów, przez poszczególne plemiona. Co do tego, kto może być następcą – w tej chwili mówi się o tym, że 37-letni syn prezydenta, Serdar, jest przez niego hodowany na następcę. Na pewno byłby wsparciem, jeżeli ten system miałby się utrzymać i Turkmenistan miałby pozostać całościowym państwem. Ale to są tylko nasze domysły – odpowiada specjalistka.

Z czego wynika zamknięcie Turkemenistanu przed mediami z innych krajów? Czy mamy podstawy ku temu, że informacje o śmierci prezydenta są tylko kolejną pogłoską? Odpowiedź m.in. na te pytania znajdą Państwo, słuchając załączonej audycji.

***

Tytuł audycjiZapraszamy do Trójki – popołudnie
ProwadziPatrycjusz Wyżga
Autor rozmowyMichał Żakowski
Gość: Anna Łabuszewska (Ośrodek Studiów Wschodnich)
Data emisji: 24.06.2019
Godzina emisji: 17.22

kr

Czytaj także

Turkmenistan: osobisty dentysta turkmenbaszy teraz sam rządzi już trzecią kadencję

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2017 12:46
Dotychczasowy prezydent Turkmenistanu Kurbankuły Berdymuchammedow zgodnie z przewidywaniami zwyciężył w niedzielnych wyborach prezydenckich i będzie sprawował urząd trzecią kadencję. Otrzymał prawie 98 procent głosów - podała w poniedziałek centralna komisja wyborcza. Jak zwrócił uwagę polski dziennikarz Andrzej Poczobut, w kampanii sporo śpiewał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kryzys w Turkmenistanie. W tle współpraca gospodarcza z Chinami

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2018 08:58
Kryzys walutowy w Turkmenistanie, wywołany załamaniem cen gazu, przerodził się w najpoważniejszy w historii państwa kryzys społeczny i polityczny. O sytuacji w tym azjatyckim państwie mówił w Polskim Radiu 24 dr Mariusz Marszewski z Ośrodka Studiów Wschodnich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Władimir Putin prezydentem związku Rosji i Białorusi?

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2019 17:44
Prezydent Białorusi rozpoczął wizytę w Rosji. Aleksander Łukaszenka przez dwa dni spotyka i rozmawia z prezydentem Władimirem Putinem o przyszłości Białorusi i Rosji. 
rozwiń zwiń