Dlaczego Władimir Putin obawia się Aleksieja Nawalnego?

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2019 17:45
– To co jest najciekawsze, to to, że rosyjski system imitowania prawa się wyczerpuje i Władimir Putin musi sięgać po chwyty niemal gangsterskie, jeśli chodzi o niedopuszczanie opozycji do wyborów– komentuje dr Adam Eberhardt z OSW
Audio
  • Czy ktoś próbował otruć Aleksieja Nawalnego? (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Aleksiej Nawalny
Aleksiej NawalnyFoto: Shutterstock.com /Andrys Petrovas

Aleksiej Nawalny został wypisany ze szpitala. Lider rosyjskiej opozycji pod konwojem wrócił do aresztu, gdzie odsiaduje wyrok 30 dni pozbawienia wolności. Polityk wczoraj trafił pod opiekę lekarzy ze spuchniętą i zaczerwienioną twarzą oraz dokuczliwą wysypką.

Według oficjalnej diagnozy postawionej przez lekarzy z moskiewskiego szpitala – Aleksiej Nawalny ma "pokrzywkę" na tle alergicznym. Lekarze uznali, że stan zdrowia polityka jest na tyle dobry, iż może wrócić do aresztu. Jednak lekarka Anastazja Wasiliewa, która od dawna leczy polityka stwierdziła, że nigdy nie miał on żadnych objawów wskazujących na jakiekolwiek uczulenie. – Nie można wykluczyć uszkodzenia skóry przy pomocy chemicznych preparatów – napisała Wasiliewa na jednym z portali społecznościowych. Jednocześnie zapowiedziała, że opozycjonista zostanie dokładnie zbadany przez nią i innych współpracujących z nim lekarzy. Zdaniem obrońcy praw człowieka Aleksandra Podrabinka – Nawalnego mogły pogryźć tak zwane "pluskwy pościelowe". W jego ocenie, działaczy opozycji świadomie zamyka się w celach, w których panują tak warunki sanitarne.

43-letni Nawalny został aresztowany na 30 dni w środę za wzywanie do udziału w nieuzgodnionej z moskiewskimi władzami demonstracji. Kilka dni wcześniej podczas wiecu oświadczył, że jeśli w ciągu tygodnia nie dojdzie do zarejestrowania wszystkich opozycyjnych kandydatów w wyborach do władz Moskwy, to na sobotę 27 lipca zostanie zwołana demonstracja przed siedzibą władz miejskich.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania rozmowy. 

*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi:
 Marcin Pośpiech
Autor rozmowy: Michał Żakowski 
Gość: dr Adam Eberhardt (Ośrodek Studiów Wschodnich) 
Data emisji: 29.07.2019
Godzina emisji: 17.21

IAR/ml

Czytaj także

Władimir Putin prezydentem związku Rosji i Białorusi?

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2019 17:44
Prezydent Białorusi rozpoczął wizytę w Rosji. Aleksander Łukaszenka przez dwa dni spotyka i rozmawia z prezydentem Władimirem Putinem o przyszłości Białorusi i Rosji. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy na przejściach na pieszych będzie bezpieczniej? Odpowiednia petycja trafiła do dalszych prac

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2019 16:40
Liczba osób, które tracą życie na przejściach na pieszych w Polsce, wciąż rośnie. Ze wszystkich ofiar wypadków drogowych ci, którzy stracili życie na pasach, stanowią prawie 30 proc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto zostanie premierem Ukrainy?

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2019 17:34
Partia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego po raz pierwszy w historii tego kraju może utworzyć jednopartyjną większość parlamentarną. W niedzielnych wyborach do Rady Najwyższej prowadzi ona w głosowaniu na listy partyjne i zwycięża w okręgach jednomandatowych. 
rozwiń zwiń