X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Powrót do Warszawy w przeddzień powstania

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2019 16:20
Z kronik wiemy, że 31 lipca 1944 roku był ciepłym, słonecznym dniem, jednym z takich, jakie mamy teraz. Jak wyglądała okupacyjna Warszawa w przeddzień wybuchu powstania? 
Audio
  • Wspomnienie Warszawy dzień przed powstaniem (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
Warszawskie Śródmieście w 1932 roku. Widok z gmachu Towarzystwa Ubezpieczeń Prudential w kierunku wschodnim
Warszawskie Śródmieście w 1932 roku. Widok z gmachu Towarzystwa Ubezpieczeń Prudential w kierunku wschodnimFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Na ówczesnym placu Napoleona (dziś ul. Powstańców Warszawy) stał najwyższy w stolicy i w całej Polsce gmach Prudentialu, na swoim miejscu trwały pozostałości po Zamku Królewskim i Teatrze Wielkim.

– Kiedy wychodzę na dziedziniec uniwersytetu i pójdę na skarpę popatrzeć, zawsze widzę oczami dziecka tamtą Warszawę. To wszystko we mnie siedzi – mówi Lech Charewicz, który w chwili wybuchu powstania miał 8 lat.

Które warszawskie obiekty zostały zbombardowane, a które wojenne zniszczenia szczęśliwie ominęły? Jak nowoczesna technologia umożliwia nam zobaczenie chociaż cząstki "Paryża Północy", za który Warszawa była uważana jeszcze przed okupacją?

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Powstanie Warszawskie - zobacz serwis specjalny

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi:
 Patrycjusz Wyżga
Autorka materiału reporterskiego: Ewa Dudzińska
Data emisji: 31.07.2019
Godzina emisji: 16.15

kr/ml

Czytaj także

Radiostacja "Błyskawica" – kawałek wolnej Polski zapisany w dźwięku

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2019 07:07
- Pracowaliśmy z duszą na ramieniu, ale to, że na falach eteru mówiło się o Polsce to była wielka satysfakcja. To była frajda, że się jest na tym skrawku niepodległej Polski po tych koszmarnych kilku latach okupacji - wspominał Jeremi Przybora, który był jednym ze spikerów radiostacji "Błyskawica".
rozwiń zwiń

Czytaj także

W 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego na Mazowszu zawyją syreny

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2019 12:00
 W czwartek, w 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego na terenie Mazowsza nastąpi włączenie syren alarmowych - poinformowało we wtorek biuro prasowe Wojewody Mazowieckiego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Służby medyczne w Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2019 15:03
"Medykami" określano wszystkich, którzy w czasie walk w Powstaniu Warszawskim wykonywali zadania: lekarzy, pielęgniarek, sanitariuszek, farmaceutów i weterynarzy. Szacuje się, że w Powstaniu Warszawskim brało udział 1210 lekarzy i około 6800 pielęgniarek oraz sanitariuszek.
rozwiń zwiń