Powrót do Warszawy w przeddzień powstania

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2019 16:20
Z kronik wiemy, że 31 lipca 1944 roku był ciepłym, słonecznym dniem, jednym z takich, jakie mamy teraz. Jak wyglądała okupacyjna Warszawa w przeddzień wybuchu powstania? 
Audio
  • Wspomnienie Warszawy dzień przed powstaniem (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
Warszawskie Śródmieście w 1932 roku. Widok z gmachu Towarzystwa Ubezpieczeń Prudential w kierunku wschodnim
Warszawskie Śródmieście w 1932 roku. Widok z gmachu Towarzystwa Ubezpieczeń Prudential w kierunku wschodnimFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Na ówczesnym placu Napoleona (dziś ul. Powstańców Warszawy) stał najwyższy w stolicy i w całej Polsce gmach Prudentialu, na swoim miejscu trwały pozostałości po Zamku Królewskim i Teatrze Wielkim.

– Kiedy wychodzę na dziedziniec uniwersytetu i pójdę na skarpę popatrzeć, zawsze widzę oczami dziecka tamtą Warszawę. To wszystko we mnie siedzi – mówi Lech Charewicz, który w chwili wybuchu powstania miał 8 lat.

Które warszawskie obiekty zostały zbombardowane, a które wojenne zniszczenia szczęśliwie ominęły? Jak nowoczesna technologia umożliwia nam zobaczenie chociaż cząstki "Paryża Północy", za który Warszawa była uważana jeszcze przed okupacją?

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Powstanie Warszawskie - zobacz serwis specjalny

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi:
 Patrycjusz Wyżga
Autorka materiału reporterskiego: Ewa Dudzińska
Data emisji: 31.07.2019
Godzina emisji: 16.15

kr/ml

Czytaj także

Radiostacja "Błyskawica" – kawałek wolnej Polski zapisany w dźwięku

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2019 07:07
- Pracowaliśmy z duszą na ramieniu, ale to, że na falach eteru mówiło się o Polsce to była wielka satysfakcja. To była frajda, że się jest na tym skrawku niepodległej Polski po tych koszmarnych kilku latach okupacji - wspominał Jeremi Przybora, który był jednym ze spikerów radiostacji "Błyskawica".
rozwiń zwiń

Czytaj także

W 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego na Mazowszu zawyją syreny

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2019 12:00
 W czwartek, w 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego na terenie Mazowsza nastąpi włączenie syren alarmowych - poinformowało we wtorek biuro prasowe Wojewody Mazowieckiego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Służby medyczne w Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2019 15:03
"Medykami" określano wszystkich, którzy w czasie walk w Powstaniu Warszawskim wykonywali zadania: lekarzy, pielęgniarek, sanitariuszek, farmaceutów i weterynarzy. Szacuje się, że w Powstaniu Warszawskim brało udział 1210 lekarzy i około 6800 pielęgniarek oraz sanitariuszek.
rozwiń zwiń