Szef niemieckiego MSZ z wizytą w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2019 17:45
Heiko Maas, minister spraw zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec przybył do Polski z trwającą dwa dni wizytą, gdzie mówił m.in. o zaufaniu w kontekście zaproszenia na obchody 75. rocznicy Powstania Warszawskiego. Trwa konferencja prasowa szefów dyplomacji Polski i Niemiec.
Audio
  • Heiko Mass z dwudniową wizytą w Polsce (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
Heiko Maas
Heiko MaasFoto: Shutterstock/Alexandros Michailidis

Szef niemieckiego MSZ spotkał się z szefem polskiego resortu dyplomacji Jackiem Czaputowiczem, z którym omawiał problem odpowiedzialności Niemiec za drugą wojnę światową i okupację Polski. Został również przyjęty przez prezydenta Andrzeja Dudę.

– Trudno zaprzeczać podstawowym historycznym faktom. Zresztą myślę, że Niemcy zrewidowali też elementy swojej polityki historycznej, również pod wpływem wydarzeń politycznych w samych Niemczech – wzrost znaczenia skrajnej prawicy, która odwołuje się pośrednio lub bezpośrednio do spuścizny Trzeciej Rzeszy, spowodował, że władze i media głównego nurtu, chcąc utrzymać swoją władzę, musiały jakość przestać relatywizować historyczne winy państwa niemieckiego w czasie drugiej wojny światowej – ocenia Jakub Mielnik z działu zagranicznego tygodnika "Wprost".

W audycji poruszyliśmy również zagadnienie bieżące, które pojawiło się podczas wizyty Heiko Maasa, tj. temat budowy drugiej nitki gazociągu Nord Stream 2, który jest wspólną inwestycją Niemiec i Rosji.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi:
 Patrycjusz Wyżga 
Autor rozmowy: Michał Żakowski 
Gość: Jakub Mielnik (szef działu zagranicznego tygodnika "Wprost")
Data emisji: 31.07.2019
Godzina emisji: 17.19

kr

Czytaj także

Czy Gurbanguly Berdimuhamedow nie żyje?

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2019 17:32
Turkmenistan to czwarty kraj na świecie pod względem wydobycia gazu ziemnego, na którego czele stoi ekscentryczny dyktator Gurbanguly Berdimuhamedow. W moskiewskim radiu po raz pierwszy usłyszano plotki mówiące, że Berdimuhamedow, który od dłuższego czasu nie pojawił się publicznie, nie żyje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego Władimir Putin obawia się Aleksieja Nawalnego?

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2019 17:45
– To co jest najciekawsze, to to, że rosyjski system imitowania prawa się wyczerpuje i Władimir Putin musi sięgać po chwyty niemal gangsterskie, jeśli chodzi o niedopuszczanie opozycji do wyborów– komentuje dr Adam Eberhardt z OSW
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto będzie kandydował na prezydenta USA?

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2019 17:45
Druga seria debat polityków ubiegających się o nominację Partii Demokratycznej w wyborach prezydenckich w 2020 r. ponownie ujawniła istniejące podziały. Zwolennicy radykalnych posunięć, które mają odsunąć Trumpa od władzy, byli krytykowani przez umiarkowanych. 
rozwiń zwiń