Łukasz Jasina: Putin ma się czego bać

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2019 17:28
– Nie zapowiadało się, że Władimir Putin będzie rządził Rosją tak długo. Nikt nie wierzył, że będzie mocniejszy od swoich poprzedników – mówi dr Łukasz Jasina z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Audio
  • Czy era Putina zbliża się ku końcowi? (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
Protesty na rzecz wolnych wyborów, Sankt Petersburg, 24 lipca 2019
Protesty na rzecz wolnych wyborów, Sankt Petersburg, 24 lipca 2019Foto: Shutterstock.com/kostyasell

A jednak. 9 sierpnia 1999 roku Władimir Putin został premierem Rosji i od tego czasu, niezależnie od obejmowanej funkcji, nadal pozostaje u władzy. Za niecały miesiąc w Rosji odbędą się wybory samorządowe, a w Moskwie obserwujemy intensywne protesty opozycji. Wielu kandydujących w wyborach zostało wykreślonych z list pod różnymi pretekstami. Czy możemy liczyć na uczciwe wybory w tym kraju?

– Ostatnie uczciwe wybory, które odbyły się w Rosji, to te, które wybrały Putina na prezydenta w 2000 roku, a i one nie były do końca uczciwe. Te manifestacje nie odbywają się tylko w Moskwie i Petersburgu, ale też w innych miastach. Reakcja władzy dziwi, zazwyczaj nie była aż tak ostra. Ludzie nie byli tak szybko wsadzani do więzienia, nie pojawiały się zatrucia. To może oznaczać, że Władimir Putin zaczął się trochę bać. W tym roku istnieje bardzo duża szansa na to, że wyprostują się jego stosunki z niektórymi krajami zachodnimi, a to by oznaczało drogę do uchylenia pewnych sankcji i poprawę sytuacji gospodarczej – mówi dr Łukasz Jasina.

Czy Władimir Putin będzie rządził Rosją aż do śmierci? Czy odejście ze stanowiska prezydenta mogłoby mu pomóc?

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania rozmowy.

*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Gość: dr Łukasz Jasina (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)
Data emisji: 12.08.2019
Godzina emisji: 17.20

kr/mk

Czytaj także

Kto będzie kandydował na prezydenta USA?

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2019 17:45
Druga seria debat polityków ubiegających się o nominację Partii Demokratycznej w wyborach prezydenckich w 2020 r. ponownie ujawniła istniejące podziały. Zwolennicy radykalnych posunięć, które mają odsunąć Trumpa od władzy, byli krytykowani przez umiarkowanych. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powrót do Warszawy w przeddzień powstania

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2019 16:20
Z kronik wiemy, że 31 lipca 1944 roku był ciepłym, słonecznym dniem, jednym z takich, jakie mamy teraz. Jak wyglądała okupacyjna Warszawa w przeddzień wybuchu powstania? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef niemieckiego MSZ z wizytą w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2019 17:45
Heiko Maas, minister spraw zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec przybył do Polski z trwającą dwa dni wizytą, gdzie mówił m.in. o zaufaniu w kontekście zaproszenia na obchody 75. rocznicy Powstania Warszawskiego. Trwa konferencja prasowa szefów dyplomacji Polski i Niemiec.
rozwiń zwiń