Czy USA przeniosą swoje bazy z Niemiec do Polski?

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2019 17:34
Symbolem obecności wojsk amerykańskich w Niemczech jest baza lotnicza w Rammstein. Dla zwolenników to oznaka sojuszu, a dla protestujących – przejaw amerykańskiej dominacji.
Audio
  • Konflikt na linii USA-Niemcy? (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald TrumpFoto: shutterstock.com/Joseph Sohm

To przede wszystkim miejsce, do którego przywożeni są ranni żołnierze z Iraku i Afganistanu. Rammstein to również symbol zaangażowania Ameryki w obronę Niemiec. W ostatnim czasie Donald Trump ostro wypominał, jak mało pieniędzy trafia z Berlina do kasy sojuszu. Czy baza zostanie przeniesiona do Polski?

– To jest wywierana presja przez Stany Zjednoczone. W 2014 roku powstała idea, że należy dążyć do przekazywania 2 procent PKB na obronność. Angela Merkel powiedziała wtedy, że Niemcy są w stanie przekazywać 1,5 procent do 2024 roku – mówi Piotr Jędraszczyk z działu zagranicznego "Rzeczpospolitej".

Czy baza w Rammstein zostanie przeniesiona? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania rozmowy.

*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi:
 Patrycjusz Wyżga 
Autor rozmowy: Michał Żakowski 
Gość: Piotr Jędraszczyk ("Rzeczpospolita")
Data emisji: 14.08.2019
Godzina emisji: 17.14

kw/mk

Czytaj także

Kto będzie kandydował na prezydenta USA?

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2019 17:45
Druga seria debat polityków ubiegających się o nominację Partii Demokratycznej w wyborach prezydenckich w 2020 r. ponownie ujawniła istniejące podziały. Zwolennicy radykalnych posunięć, które mają odsunąć Trumpa od władzy, byli krytykowani przez umiarkowanych. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powrót do Warszawy w przeddzień powstania

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2019 16:20
Z kronik wiemy, że 31 lipca 1944 roku był ciepłym, słonecznym dniem, jednym z takich, jakie mamy teraz. Jak wyglądała okupacyjna Warszawa w przeddzień wybuchu powstania? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef niemieckiego MSZ z wizytą w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2019 17:45
Heiko Maas, minister spraw zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec przybył do Polski z trwającą dwa dni wizytą, gdzie mówił m.in. o zaufaniu w kontekście zaproszenia na obchody 75. rocznicy Powstania Warszawskiego. Trwa konferencja prasowa szefów dyplomacji Polski i Niemiec.
rozwiń zwiń