X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Sudan w obliczu wielkich zmian

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2019 17:34
Rozpoczął się proces byłego prezydenta Sudanu. Omar el-Baszir został oskarżony o liczne zbrodnie przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze. Dyktatora obalono zaledwie kilka miesięcy temu.
Audio
  • Rozpoczął się proces b. prezydenta Sudanu (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Omar Hasan el-Baszir
Omar Hasan el-Baszir Foto: PAP/EPA/STEPHEN MORRISON

– Wygrał cały Sudan, nie tylko opozycja, choć ten sukces nie jest pewny. Wolałbym widzieć dyktatora w stroju więziennym, nie w tradycyjnym, sudańskim, bo to daje nam od razu do zrozumienia, że ten proces nie jest zakończony. El-Baszir nie wróci na stanowisko prezydenta i, choć ludzie z jego otoczenia wciąż próbują, to Sudańczycy nie pozwolą na to. Niemniej, zbrodnie, za które odpowiadają on i współrządzący krajem, są o wiele okrutniejsze, niż to, za co jest sądzony – komentuje Ałat Gabir, sudański aktywista, który mieszka obecnie w Polsce.

Proces obalonego w kwietniu prezydenta Sudanu Omara el-Baszira rozpoczął się w poniedziałek przed sądem w Chartumie - informuje AFP. 75-letni Baszir, który rządził Sudanem przez niemal 30 lat, jest oskarżony m.in. o nielegalne posiadanie obcej waluty i korupcję. Jest sądzony także m.in. za "wzbogacenie się w sposób podejrzany i nielegalny" oraz płatną protekcję.

Występując w poniedziałek przed sądem, śledczy Ahmed Ali, przedstawiciel sudańskiej policji, zeznał, że Baszir otrzymał około 90 mln dolarów w gotówce z Arabii Saudyjskiej. Policjant oświadczył, że to były prezydent w toku śledztwa powiedział mu, iż pieniądze te zostały mu "dostarczone przez pewnych wysłanników" saudyjskiego następcy tronu księcia Muhammada ibn Salmana.

Według agencji Reutera Baszir, który na sali rozpraw siedział w klatce, ubrany w tradycyjne białe szaty i turban, słuchał zeznań, ale nie komentował ich.

Kolejna rozprawa zaplanowana jest na sobotę.

Czy uda się utrzymać porozumienie między wojskowymi a sudańską opozycją? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania rozmowy.

*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi: 
Patrycjusz Wyżga
Autor rozmowy: Michał Żakowski 
Gość: Ałat Gabir (mieszkający w Polsce Sudański aktywista)
Data emisji: 20.08.2019
Godzina emisji: 17.21

ml/IAR

Czytaj także

Kto będzie kandydował na prezydenta USA?

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2019 17:45
Druga seria debat polityków ubiegających się o nominację Partii Demokratycznej w wyborach prezydenckich w 2020 r. ponownie ujawniła istniejące podziały. Zwolennicy radykalnych posunięć, które mają odsunąć Trumpa od władzy, byli krytykowani przez umiarkowanych. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powrót do Warszawy w przeddzień powstania

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2019 16:20
Z kronik wiemy, że 31 lipca 1944 roku był ciepłym, słonecznym dniem, jednym z takich, jakie mamy teraz. Jak wyglądała okupacyjna Warszawa w przeddzień wybuchu powstania? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef niemieckiego MSZ z wizytą w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2019 17:45
Heiko Maas, minister spraw zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec przybył do Polski z trwającą dwa dni wizytą, gdzie mówił m.in. o zaufaniu w kontekście zaproszenia na obchody 75. rocznicy Powstania Warszawskiego. Trwa konferencja prasowa szefów dyplomacji Polski i Niemiec.
rozwiń zwiń