X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kto będzie rządził we Włoszech?

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2019 17:34
Prezydent Włoch Sergio Mattarella rozpoczął w środę dwudniowe konsultacje na temat rozwiązania kryzysu rządowego, do którego doszło po dymisji premiera Giuseppe Contego, w rezultacie rozpadu koalicji prawicowej Ligi i antysystemowego Ruchu Pięciu Gwiazd. 
Audio
  • Kto stanie na czele włoskiego rządu? (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Matteo Salvini
Matteo SalviniFoto: Shutterstock. com/ MikeDotta

Rozmówcami szefa państwa w pierwszym dniu konsultacji są przewodnicząca Senatu Maria Elisabetta Alberti Casellati, szef Izby Deputowanych Roberto Fico, a następnie delegacje najmniejszych kół w parlamencie. 

W czwartek w Pałacu Prezydenckim Mattarella przyjmie przedstawicieli największych ugrupowań, wśród nich Ligi, Ruchu Pięciu Gwiazd i Partii Demokratycznej. Przez telefon będzie rozmawiał z byłym prezydentem Włoch Giorgio Napolitano, który przebywa poza Rzymem. W trakcie rozmów z reprezentantami sił politycznych prezydent sprawdzi, czy są szanse na powołanie nowej koalicji i stworzenie rządu z możliwie największym poparciem. 

– Kryzys goni krysyz, a czy będą nowe wybory, to tego jeszcze nikt nie wie. Właśnie trwają gorączkowe negocjacje – mówi dr Piotr Podemski, italianista z Uniwersytetu Warszawskiego. – Stary parlament knuje i stara się stworzyć nową koalicję przeciwko Salviniemu – dodaje. 

Obecnie jedyna rozważana hipoteza to koalicja Ruchu Pięciu Gwiazd i centrolewicowej opozycyjnej Partii Demokratycznej – dotychczas nieszczędzących sobie krytyki adwersarzy. Wiele wskazuje na to, że to Ruch jako największe ugrupowanie w parlamencie wskaże kandydata na premiera. Nie wyklucza się, że ponownie przedstawi kandydaturę Contego. Według mediów prezydentowi zależy na jak najszybszym zakończeniu kryzysu poprzez stworzenie nowej rządzącej większości. 

Natychmiastowego rozpisania przedterminowych wyborów domaga się z kolei lider Ligi Matteo Salvini, który 8 sierpnia wywołał kryzys rządowy, ogłaszając zakończenie współpracy koalicyjnej z Ruchem Pięciu Gwiazd. Sondaże wskazują, że to jego ugrupowanie ma obecnie największe poparcie w kraju. Gotowość głosowania na antyimigrancką i bardzo krytyczną wobec Unii Europejskiej Ligę deklarowało w niedawnych sondażach ok. 38 proc. Włochów. 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania rozmowy.

*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi: 
Patrycjusz Wyżga
Autor rozmowy: Michał Żakowski 
Gość: dr Piotr Podemski (italianista, Uniwersytet Warszawski)
Data emisji: 21.08.2019
Godzina emisji: 17.21

kw/IAR 

Czytaj także

Kto będzie kandydował na prezydenta USA?

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2019 17:45
Druga seria debat polityków ubiegających się o nominację Partii Demokratycznej w wyborach prezydenckich w 2020 r. ponownie ujawniła istniejące podziały. Zwolennicy radykalnych posunięć, które mają odsunąć Trumpa od władzy, byli krytykowani przez umiarkowanych. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powrót do Warszawy w przeddzień powstania

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2019 16:20
Z kronik wiemy, że 31 lipca 1944 roku był ciepłym, słonecznym dniem, jednym z takich, jakie mamy teraz. Jak wyglądała okupacyjna Warszawa w przeddzień wybuchu powstania? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef niemieckiego MSZ z wizytą w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2019 17:45
Heiko Maas, minister spraw zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec przybył do Polski z trwającą dwa dni wizytą, gdzie mówił m.in. o zaufaniu w kontekście zaproszenia na obchody 75. rocznicy Powstania Warszawskiego. Trwa konferencja prasowa szefów dyplomacji Polski i Niemiec.
rozwiń zwiń