Przewodniczący Bundestagu popiera budowę pomnika polskich ofiar II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2019 17:34
Przewodniczący Bundestagu Wolfgang Schaeuble poparł ideę budowy w Berlinie pomnika polskich ofiar Niemców z czasów II wojny światowej. Za upamiętnieniem opowiada się też około 240 deputowanych. 
Audio
  • Czy w Berlinie powstanie pomnik polskich ofiar II wojny światowej? (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Udzielanie pomocy rannemu (Warszawa, sierpień 1944)
Udzielanie pomocy rannemu (Warszawa, sierpień 1944)Foto: NAC

– Taki pomnik zachęci do większego zastanowienia się nad cierpieniem Polaków pod niemiecką okupacją i narodowosocjalistycznym terrorem – oznajmił Schaeuble w rozmowie z dziennikiem "Sueddeutsche Zeitung". Jej fragmenty zostały opublikowane przez agencję dpa w poniedziałek wieczorem. – Mogłoby się to przyczynić do lepszego zrozumienia punktu widzenia naszych sąsiadów na dzisiejsze wyzwania w Europie, który jest współtworzony przez tamte doświadczenia – uważa przewodniczący Bundestagu. Zdaniem Schaeublego miejsce pamięci ma "wskazywać na wspólną przyszłość obu narodów". 

W Bundestagu za projektem opowiada się obecnie około 240 posłów wszystkich frakcji poza deputowanymi narodowo-konserwatywnej Alternatywy dla Niemiec (AfD). 

– Mówimy o pewnym procesie uczenia się w Niemczech. Warto przypomnieć, że jeszcze parę lat temu Powstanie Warszawskie było mylone z powstaniem w getcie. To trwający wiele lat żmudny proces otwierania się na to doświadczenie innych – mówi prof. Piotr Madajczyk z Polskiej Akademii Nauk. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi:
Patrycjusz Wyżga
Autor rozmowy: Michał Żakowski 
Gość: prof. Piotr Madajczyk (Instytut Studiów Politycznych, Polska Akademia Nauk)
Data emisji: 27.08.2019
Godzina emisji: 17.18

IAR/kw/gs

Czytaj także

Kto będzie kandydował na prezydenta USA?

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2019 17:45
Druga seria debat polityków ubiegających się o nominację Partii Demokratycznej w wyborach prezydenckich w 2020 r. ponownie ujawniła istniejące podziały. Zwolennicy radykalnych posunięć, które mają odsunąć Trumpa od władzy, byli krytykowani przez umiarkowanych. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powrót do Warszawy w przeddzień powstania

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2019 16:20
Z kronik wiemy, że 31 lipca 1944 roku był ciepłym, słonecznym dniem, jednym z takich, jakie mamy teraz. Jak wyglądała okupacyjna Warszawa w przeddzień wybuchu powstania? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef niemieckiego MSZ z wizytą w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2019 17:45
Heiko Maas, minister spraw zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec przybył do Polski z trwającą dwa dni wizytą, gdzie mówił m.in. o zaufaniu w kontekście zaproszenia na obchody 75. rocznicy Powstania Warszawskiego. Trwa konferencja prasowa szefów dyplomacji Polski i Niemiec.
rozwiń zwiń