Polska pomostem pomiędzy Ukrainą, a Zachodem?

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2019 17:31
"Nie odwilż w relacjach, a przełom, tak oceniam rezultaty pierwszego dnia mojej wizyty w Polsce" – napisał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na Facebooku w sobotę wieczorem. Zełenski przybył do Warszawy, by uczestniczyć w obchodach 80. rocznicy drugiej wojny światowej.
Audio
  • Czy czeka nas rewolucja w stosunkach polsko-ukraińskich? (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski  podczas obchodów 80. rocznicy drugiej wojny światowej
Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski podczas obchodów 80. rocznicy drugiej wojny światowejFoto: PAP/Wojciech Olkuśnik

Prezydent Ukrainy napisał, że rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą na temat uregulowania spornych kwestii historycznych w relacjach dwustronnych. Ponadto wspólne polsko-ukraińskie ekspedycje będą zajmować się poszukiwaniem i ponownym pochówkiem zabitych polskich i ukraińskich żołnierzy, a także ludności cywilnej. Jeżeli możemy liczyć na przełom w stosunkach polsko-ukraińskich, to na czym on polega?

– To może być przełom. Trzeba liczyć się z tym, że jeżeli po ostatnich wyborach na Ukrainie mamy zmieniony cały gabinet pod względem generacyjnym, to można spodziewać się tego, że nowi ludzie, którzy są nieobciążeni balastem politycznym i kalkami historycznymi, są gotowi na otwarcie w debacie o trudnych polsko-ukraińskich relacjach historycznych, są otwarci na współpracę handlową, a także na bardziej intensywną współpracę ze światłem zachodnim poprzez Polskę – mówiła Agnieszka Bryc, doktor nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi:
Patrycjusz Wyżga
Autor rozmowy: Michał Żakowski 
Gość: Agnieszka Bryc (Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu)
Data emisji: 2.09.2019
Godzina emisji: 17.22

IAR/kr/ml

Czytaj także

Kto będzie kandydował na prezydenta USA?

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2019 17:45
Druga seria debat polityków ubiegających się o nominację Partii Demokratycznej w wyborach prezydenckich w 2020 r. ponownie ujawniła istniejące podziały. Zwolennicy radykalnych posunięć, które mają odsunąć Trumpa od władzy, byli krytykowani przez umiarkowanych. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powrót do Warszawy w przeddzień powstania

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2019 16:20
Z kronik wiemy, że 31 lipca 1944 roku był ciepłym, słonecznym dniem, jednym z takich, jakie mamy teraz. Jak wyglądała okupacyjna Warszawa w przeddzień wybuchu powstania? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef niemieckiego MSZ z wizytą w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2019 17:45
Heiko Maas, minister spraw zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec przybył do Polski z trwającą dwa dni wizytą, gdzie mówił m.in. o zaufaniu w kontekście zaproszenia na obchody 75. rocznicy Powstania Warszawskiego. Trwa konferencja prasowa szefów dyplomacji Polski i Niemiec.
rozwiń zwiń