Nastroje po wyborach w Niemczech. AfD świętuje sukces

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2019 17:30
Niedzielne wybory do parlamentów krajowych Saksonii i Brandenburgii wygrały odpowiednio CDU i SPD, zachowując pozycję najsilniejszych ugrupowań. Budowa koalicji rządowych będzie jednak trudniejsza niż dotychczas.
Audio
  • Nastroje po wyborach w Niemczech (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Radość w sztabie AfD
Radość w sztabie AfDFoto: PAP/EPA/FILIP SINGER

W wyborach do parlamentu krajowego Saksonii wygrała chadecka CDU, zdobywając według sondaży exit poll 32 proc. głosów. W Brandenburgii najsilniejszą partią nadal będzie socjaldemokratyczna SPD, na którą zagłosowało 27 proc. wyborców. Drugie miejsce w obu landach przypadnie według sondażowych wyników narodowo-konserwatywnej Alternatywie dla Niemiec (AfD). W Saksonii partia ta odnotowała najlepszy dotychczasowy rezultat wyborczy – 27,5 proc., w Brandenburgii – 22,5 proc. 

W niedzielnych wyborach do parlamentów krajowych Saksonii i Brandenburgii partie tworzące koalicję na poziomie federalnym (CDU i SPD) uniknęły swojego największego koszmaru – przegranej z narodowo-konserwatywną Alternatywą dla Niemiec. Przewodnicząca CDU Annegret Kramp-Karrenbauer nie musi zatem na razie obawiać się o swoje stanowisko, a głosy w tkwiącej od miesięcy w kryzysie SPD, by zerwać wielką koalicję w Berlinie – przycichły. Mimo że CDU odnotowała najgorszy wynik w Saksonii i Brandenburgii od zjednoczenia Niemiec, a socjaldemokraci zaliczyli w Saksonii najniższe poparcie w historii, jakie kiedykolwiek uzyskali w wyborach landowych.  

– AfD zawładnęło umysłami młodych. Bardzo dużo osób poniżej 30 roku życia oddało swój głos na tę partię. Eksperci łamią sobie głowę, co mogło do tego doprowadzić. Odpowiedź brzmi jednoznacznie: kwestia polityki imigracyjnej – mówi Olga Doleśniak-Harczuk. 

Co przyniosą kolejne wybory? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi: 
Marcin Pośpiech
Autor rozmowy: Michał Żakowski 
Gość: Olga Doleśniak-Harczuk (Nowe Państwo, Instytut Staszica)
Data emisji: 3.08.2019
Godzina emisji: 17.20

kw/IAR/gs

Czytaj także

Przewodniczący Bundestagu popiera budowę pomnika polskich ofiar II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2019 17:34
Przewodniczący Bundestagu Wolfgang Schaeuble poparł ideę budowy w Berlinie pomnika polskich ofiar Niemców z czasów II wojny światowej. Za upamiętnieniem opowiada się też około 240 deputowanych. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z jaką misją John Bolton udał się do Mińska?

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2019 17:34
Amerykański doradca ds. bezpieczeństwa narodowego, John Bolton, przyjeżdża na Białoruś, do kraju nazywanego ostatnią dyktaturą Europy. To pierwsza od 20 lat wizyta tak wysoko postawionego przedstawiciela Białego Domu w Mińsku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska pomostem pomiędzy Ukrainą, a Zachodem?

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2019 17:31
"Nie odwilż w relacjach, a przełom, tak oceniam rezultaty pierwszego dnia mojej wizyty w Polsce" – napisał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na Facebooku w sobotę wieczorem. Zełenski przybył do Warszawy, by uczestniczyć w obchodach 80. rocznicy drugiej wojny światowej.
rozwiń zwiń