Krok w stronę pokoju na Ukrainie?

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2019 17:30
W zeszłą sobotę doszło do wymiany więźniów między Ukrainą i Rosją. Nad Dniepr z rosyjskich więzień i aresztów wróciło 35 Ukraińców. W zamian Ukraina przekazała Rosji 35 osób.
Audio
  • Czy konflikt ukraińsko-rosyjski dobiega końca? (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock/kirill_makarov

Oprócz niedawno uwolnionych, w Rosji wciąż znajduje się 113 Ukraińców przetrzymywanych z powodów politycznych. Jak wyjaśniła ukraińska rzecznik praw człowieka Ludmyła Denysowa, 89 spośród 113 więźniów to Tatarzy Krymscy. Według rzeczniczki do kolejnej wymiany więźniów z Federacją Rosyjską może dojść jeszcze w tym roku.

Wśród 35 Ukraińców, którzy wrócili z Rosji w zeszłą sobotę 24 to ukraińscy marynarze zatrzymani podczas rosyjskiej agresji w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej. Wśród cywilnych osób Rosja uwolniła m.in. Ołeha Sencowa – ukraińskiego reżysera skazanego na 20 lat łagru za rzekomy terroryzm. Ukraina z kolei przekazała Rosji jej obywateli m.in. skazanych za udział w walkach w Donbasie, ale też prorosyjskich separatystów.

– W wymiarze ludzkim to dobra wiadomość, że tych 35 Ukraińców zostało uwolnionych. Oczywiście od wymiany jeńców do pokoju w Donbasie jest bardzo daleka droga. Proszę pamiętać, że Rosja jest trudnym negocjatorem – zaznacza Adam Eberhardt, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich.

Czy ta wymiana jest dużym krokiem w stronę pokoju? Zapraszamy o wysłuchania dołączonej audycji. 

*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi: 
Marcin Pośpiech
Autor rozmowy: Michał Żakowski 
Gość: Adam Eberhardt (dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich)
Data emisji: 9.08.2019
Godzina emisji: 17.19

kw

Czytaj także

Polska pomostem pomiędzy Ukrainą, a Zachodem?

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2019 17:31
"Nie odwilż w relacjach, a przełom, tak oceniam rezultaty pierwszego dnia mojej wizyty w Polsce" – napisał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na Facebooku w sobotę wieczorem. Zełenski przybył do Warszawy, by uczestniczyć w obchodach 80. rocznicy drugiej wojny światowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nastroje po wyborach w Niemczech. AfD świętuje sukces

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2019 17:30
Niedzielne wybory do parlamentów krajowych Saksonii i Brandenburgii wygrały odpowiednio CDU i SPD, zachowując pozycję najsilniejszych ugrupowań. Budowa koalicji rządowych będzie jednak trudniejsza niż dotychczas.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy bunt parlamentarzystów pogrąży Borisa Johnsona?

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2019 17:30
Philip Lee, poseł Partii Konserwatywnej, na oczach zdumionego premiera i swoich partyjnych kolegów, przeszedł do opozycji. Dołączyło do niego 21 innych deputowanych.
rozwiń zwiń