Nieekologiczne rozwiązanie ekologicznego problemu

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2019 16:28
Podczas budowy drogi z Raciborza do Pszczyny pojawił się problem: jak przenieść w nową lokalizację żaby, których… nie ma?
Audio
  • Żabi problem (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Alba Casals Mitja

Jedno z towarzystw ekologicznych w Rybniku skierowało pismo do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, w którym zaznaczyło, że zbiornik wodny stojący w miejscu planowanej budowy stanowi miejsce rozrodu licznych, cennych gatunków żab. Ponieważ droga miała przeciąć staw z płazami, postanowiono stworzyć w pobliżu nowy, a jego mieszkańców bezpiecznie przenieść do nowego "lokum".

– Odbyło się komisyjne przeniesienie domniemanych płazów po to, żeby dowiedzieć się, że w tym miejscu nie ma żadnych żab. Więc na protokole przy liczbie przeniesionych żab widnieje "zero" – mówi Agnieszka Skupień, rzeczniczka Urzędu Miasta w Rybniku.

Jakie koszty poniesiono, przeprowadzając cały proces budowy nowego stawu? Co na to przedstawiciele Górnośląskiego Towarzystwa Przyrodniczego, którzy zgłosili wniosek o ratowanie płazów?

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi:
 Patrycjusz Wyżga
Autor materiału: Tomasz Jeleński
Data emisji: 11.09.2019
Godzina emisji: 16.23

kr/mk

Zobacz więcej na temat: Trójka Tomasz Jeleński

Czytaj także

Czy w zoo panuje cisza?

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2018 07:15
Czy w ogrodzie zoologicznym jest taka pora, kiedy panuje zupełna cisza i wszystkie zwierzęta śpią?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zwariowane wakacje Tomasza Jeleńskiego

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2019 08:55
– Uwielbiam podróże koleją, chociaż kolej ostatnio robi wszystko, żeby nam uniemożliwić podróż – żartuje Trójkowy reporter, Tomasz Jeleński, który zdradza nam swoje ulubione wakacyjne destynacje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kobiety nieidealne". Jesteśmy coraz bardziej spełnione czy zestresowane?

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2019 12:00
– To jest nasz manifest. To już nie jest ściganie się, czy powinnyśmy być takie, znać tyle języków, mieć taki wzrost i wagę i takie wykształcenie. Oczywiście dążenie do tego, żeby się doskonalić, jest pozytywne, ale nie można tego robić za wszelką cenę – mówi Magdalena Kawka, jedna z autorek książki "Kobiety nieidealne". 
rozwiń zwiń