Izrael wybiera nowy parlament

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2019 17:53
Przedterminowe wybory w Izraelu zostały zarządzone po tym, jak w kwietniu Benjaminowi Netanjahu nie udało się sformować koalicji rządowej. Podobnie jak pół roku wcześniej, wynik głosowania jest trudny do przewidzenia, a utworzenie koalicji przez główne partie będzie bardzo trudne.
Audio
  • Kto wygra wybory w Izraelu? (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Wybory w Izraelu
Wybory w Izraelu Foto: PAP/EPA/ABIR SULTAN

Ostatnie sondaże wskazują, że zarówno prawicowa partia Likud premiera Benjamina Netanjahu, jak i centrowa koalicja Niebiesko-Biali pod wodzą byłego szefa sztabu armii Benny’ego Gantza, mają niemal identyczne poparcie i o zwycięstwie jednego z bloków może zdecydować niewielka liczba głosów.

Z tego powodu zakończona w Izraelu kampania wyborcza była wyjątkowo zacięta, a kandydaci posunęli się do kontrowersyjnych obietnic jak choćby złożona przez premiera Netanjahu zapowiedź aneksji okupowanej przez Izrael Doliny Jordanu.

Według sondaży, o wszystkim mogą zdecydować małe partie, które dostaną się do Knesetu. Specjaliści twierdzą, że premier Netanjahu ma nieznacznie większe szanse sformowania koalicji z małymi ugrupowaniami skrajnej prawicy. Niewykluczona jest też próba utworzenia po wyborach rządu jedności narodowej przez największe ugrupowania.

Porażka premiera Netanjahu w wyborach oznaczałaby niewielką zmianę polityki Izraela w regionie. Samemu premierowi grozi też proces o nadużycie władzy. Niezależnie jednak od tego, kto będzie zwycięzcą wyborów, nie zmieni się prawdopodobnie sytuacja wokół Autonomii Palestyńskiej.

– Jeśli przyglądać się większości sondaży z ostatnich tygodni, to one w dużej mierze powtarzają ten wynik, który zobaczyliśmy podczas kwietniowych wyborów – mówi dr Artur Skorek z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego. – Koalicja Benjamina Netanjahu jest z pewnością prawicowa, ale bardzo zróżnicowana wewnętrznie – dodaje. 

Kto będzie rządził w Izraelu? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi: 
Patrycjusz Wyżga
Autor rozmowy: Paweł Drozd
Gość: dr Artur Skorek (Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu, Uniwersytet Jagielloński)
Data emisji: 17.09.2019
Godzina emisji: 17.20

kw/IAR

Czytaj także

Ważna misja papieża Franciszka na Czarnym Lądzie

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 17:30
Pielgrzymka papieża Franciszka do Afryki była jedną z najdłuższych, a kontynent ten jest ważny zarówno dla chrześcijaństwa, jak i całego świata, bo zaludnia się najszybciej i w najbliższym czasie stanie się problemem dla przywódców najpotężniejszych państw świata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nieekologiczne rozwiązanie ekologicznego problemu

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2019 16:28
Podczas budowy drogi z Raciborza do Pszczyny pojawił się problem: jak przenieść w nową lokalizację żaby, których… nie ma?
rozwiń zwiń

Czytaj także

John Bolton ustępuje z urzędu – rezygnacja, czy dymisja?

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 17:30
John Bolton – "najgroźniejszy jastrząb wśród jastrzębi" – jak potocznie o nim mówiono, zasłynął z twardej postawy wobec krajów, które, jego zdaniem, stanowiły śmiertelne zagrożenie dla USA.
rozwiń zwiń